logo-krum-new

Všechno, co jste chtěli vědět o Krumlově, ale báli jste se zeptat.

Wolloner 1992 a lodě veslařské legendy Václava Chalupy v Českém Krumlově a na Lipně

K ukončení letní voroplavecké sezóny 2022 se v Českém Krumlově setká Václav Chalupa a jeho veslařští kolegové, kteří reprezentovali Československo a Českou republiku na Olympijských hrách a světových veslařských regatách. Akce se koná k připomenutí 30. výročí zisku stříbrné olympijské medaile Václava Chalupy na OH 1992 v Barceloně.

Program akce:

SO 1. 10. od 14:00 na náplavce pod kostelem sv. Jošta v Českém Krumlově

– setkání čs. olympioniků a prezentace autentických reprezentačních veslic
– veslování na veslařských trenažérech
– ukázka veslice LiteRace veslařské plavby z Českých Budějovic do Hamburku

NE 2. 10. od 10:30 v Lipně nad Vltavou, č.p. 1000

– veslařská exhibice účastníků akce a vystavených lodí na přehradní nádrži Lipno


Ukončení letní voroplavecké sezóny 2022: „Wolloner 1992 a lodě Václava Chalupy“

Termín: 30. 9.  – 2. 10. 2022

Program akce:

  • setkání čs. olympioniků a prezentace autentických reprezentačních veslic – 1. 10. v 14:00 h. náplavka pod kostelem sv. Jošta v Českém Krumlově
  • veslování na veslařských trenažérech, ukázka veslice LiteRace veslařské plavby z Českých Budějovic do Hamburku
  • veslařská exhibice účastníků akce a vystavených lodí v Lipně nad Vltavou, č.p. 1000 – 2. 10. v 10:30 h.

Námět akce:

K ukončení letní voroplavecké sezóny 2022 se v Českém Krumlově setká Václav Chalupa a jeho veslařští kolegové, kteří reprezentovali Československo a Českou republiku na olympijských hrách a světových veslařských regatách. Akce se koná k připomenutí 30. výročí zisku stříbrné olympijské medaile Václava Chalupy na OH 1992 v Barceloně.

Český Krumlov, sobota 1. 10. 2022

V depositní loděnici společnosti VOROPLAVBA Radek Šťovíček je několik historicky cenných veslařských lodí, které mají svůj životní příběh. Tři z nich jsou spojeny s Václavem Chalupou a budou vystaveny na akci v Českém Krumlově a na Lipně.

Nejcennější z nich je 8 metrů dlouhá veslice Wolloner, na které Václav Chalupa získal stříbrnou medaili na OH 1992 v Barceloně. Skif Wolloner byl mecenášem akce a majitelem VOROPLAVBY Radkem Šťovíčkem zakoupen v r. 2022 ve Vídni, kompletně byl zrenovován a téměř po 30 letech se tato loď vrátila do České republiky.

Nejstarší lodí depozitní loděnice spojené s Václavem Chalupou je skul Racek, na kterém prvně vesloval Václav v sedmi letech. Jeho tatínek Václav Chalupa st. na této lodi závodil v dorostencích za Veslařský klub Vajgar v Jindřichově Hradci.

Třetí lodí je párová čtyřka Stämpfli, na které se Václav Chalupa a jeho kolegové, účastníci akce Jiří Jakoubek, Pavel Lůžek a Martin Tichý připravovali ne OH 1988 v Soulu.

Lodě Wolloner, Racek a Stämpfli doplní dvě lodě z loděnice VBK Lipno. První z nich je kultovní švýcarský skif Stämpfli, na kterém Václav Chalupa získal stříbrné medaile na mistrovství světa na Bledu 1989 a v Tasmánii 1990. Po ukončení závodní kariery tuto loď Václav Chalupa získal od Českého veslařského svazu a kompletně ji zrenovoval.

Druhou lodí je australský skif Ausrowtec, na kterém Václav Chalupa získal bronzovou medaili na mistrovství světa ve švýcarském Luzernu 2001.

Poslední vystavenou lodí je dvojka s kormidelníkem Empacher z Veslařského klubu Beroun. Na této lodi se Václav Chalupa rozloučil s veslařskou vrcholovou kariérou ziskem stříbrné medaile z mistrovství světa v Poznani 2009. Parťáky mu na této lodi byli Jakub Makovička a kormidelník Oldřich Hejdůšek, kteří jsou také účastníky akce.

Vystavené lodě doplní francouzský mořský skif LiteRace, na kterém Radek Šťovíček v dubnu 2022 odvesloval 1000 km dlouhou plavbu z Českých Budějovic do Hamburku. Touto plavbou Radek připomenul plavení vorů z Čech do německého přístavního města Hamburk.

Lipno nad Vltavou, neděle 2. 10. 2022

Vystavené lodě se představí na veslařské exhibici v Lipně nad Vltavou, které se účastní i trenéři všech aktérů akce Zdeněk Pecka s manželkou Květou Jeriovou-Peckovou a Filip Koudela. Exhibiční posádky na Lipně doplní veslař, medailista z MS Pavel Malinský.