logo-krum-new

Všechno, co jste chtěli vědět o Krumlově, ale báli jste se zeptat.

Služba Teplá židle pro lidi bez přístřeší rozšiřuje provoz

Přenocovat v teple, využít sprchu, vyměnit oblečení za čisté, nebo si vyprat a usušit prádlo a dostat teplé nápoje s potravinami. Takovou bezplatnou pomoc nabízí město Český Krumlov lidem bez domova v mrazivých dnech.
Služba Teplá židle funguje v Českém Krumlově jako obdoba noclehárny. Lidé bez domova zde mohou na židli, nebo na karimatce se spacákem zdarma strávit noci, kdy teplota v noci klesne pod – 5 °C.
„Protože se tato služba velmi osvědčila, rozšířili jsme její provoz. Nadále bude otevřeno vždy, když teplota v noci klesne pod minus pět, ale navíc také každé pondělí a čtvrtek bez ohledu na noční teploty. Rozšířením provozní doby reagujeme na aktuální potřeby klientů, chceme také umožnit širší využití hygienického zázemí,“ vysvětluje starosta Dalibor Carda.
Místnost je vybavena židlemi, stolem a je zde k dispozici WC a sprcha a kuchyňský kout, celý prostor je bezbariérový. „Jsou zde také k zapůjčení karimatky, spací pytle a deky. Příchozím poskytujeme teplé nápoje a základní potraviny a v případě potřeby i oblečení. Klienti jsou informováni o možnosti využití další sociální pomoci a poradenství ze strany sociálních pracovníků,“ uvádí Ingrid Pechová, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Otevřeno je vždy od 20.00 do 8.00 hodin ráno. Pokud se však v den otevření do 22.00 hodin nedostaví žádný klient, je služba ve 22.00 hodin uzavřena. V době otevření služby lze dle potřeb klienta využít službu v plném rozsahu nebo pouze hygienické zázemí.
Personálně službu zajišťuje Český červený kříž, na místě je správce, a to bez ohledu na víkendy a na svátky, který klienty přijímá a poskytuje potřebnou pomoc. Pro přijetí se klient musí prokázat občanským průkazem, nesmí být agresivní a pod vlivem alkoholu či drog.
Službu denně využívá kolem osmi až 10 lidí, loňskou sezónu byla otevřena 31 nocí a byla využita 143krát. 
Teplá židle se nachází v prostorách Oblastního spolku Českého červeného kříže na adrese sídliště Vyšný 48, Český Krumlov.
Zdroj: PR Město ČK