logo-krum-new

Všechno, co jste chtěli vědět o Krumlově, ale báli jste se zeptat.

Český Krumlov zpoplatní terminál pro zájezdové autobusy [TISKOVÁ ZPRÁVA]

Český Krumlov chystá od května příštího roku zpoplatnění vjezdu zájezdových autobusů na výstupní a nástupní terminál, tzv. bus-stopu na Chvalšinské ulici. Přistupuje tak k opatření efektivně využívat potenciál města a z příjmů z cestovního ruchu financovat rozvojové projekty.

Prostřednictvím Českokrumlovského rozvojového fondu (dále ČKRF) chystá město úpravu stávajícího systému tak, aby narůstající počet autobusů, jež využívají v Českém Krumlově terminál bus-stop na Chvalšinské ulici, byl zpoplatněn. Zpoplatnění má několik důvodů. Poplatek má plnit regulační funkci, město předpokládá, že dojde k omezení krátkodobých návštěv turistů. Zároveň získá město větší kontrolu a přehled o počtu autobusů a turistů, kteří se pohybují po městě, a tak po naplnění kapacity bude mít nástroj k regulaci dalších vjezdů. V neposlední řadě budou příjmy z poplatků investovány do projektů a infrastruktury města.

„Zpoplatnění vjezdů zájezdových autobusů do turisticky atraktivních měst je dnes ve světě běžnou praxí. Pro příklady nemusíme chodit daleko, například v Hallstattu platí autobusy za využití terminálu 30 EUR, v našem partnerském městě v Itálii v San Gimignanu je to 80 EUR. Vytvoření systému výběru financí především z jednodenních organizovaných zájezdů je tak stále největší příležitostí, jak regulovat návštěvnost města a rovněž jak získat další zdroje pro rozvoj města,“uvádí místostarosta Josef Hermann.

Od května 2019bude každý vjezd na terminál zpoplatněn částkou 750 Kč / 30 EUR. V praxi to znamená, že za výstup a nástup cestujících do jednoho autobusu zaplatí cestovní agentury 1500 Kč / 60 EUR. Za rok by se tak vybraná částka mohla pohybovat mezi 15 až 20 miliony korun, které půjdou na další investice ve městě.

„Třicet euro bude základní částkou za využití terminálu, ale plánujeme zavedení zvýhodněných tarifů, například pro vícedenní zájezdy, nebo pro příjezdy autobusů v ranních hodinách. Tato opatření by také měla napomoci rozprostřít nápor turistů do celého dne,“uvádí ředitel ČKRF Petr Troják. Kompletní ceník bude k dispozici od ledna 2019 na www.busparking.cz.

ČKRF se změnou zavedení poplatku plánuje i rekonstrukci stávajícího prostoru bus-stopu na Chvalšinské ulici. Na výstupním místě vybuduje uzavřený plně automatický závorový systém, který bude připojen do centrálního systému Parking. Dále nechá upravit plochy, cestujícím budou k dispozici toalety, zastřešené čekání, lavičky, WIFI. V roce 2021 by pak měl být otevřen zcela nový moderní terminál v lokalitě za Polečnicí.

Každoročně přijede do Českého Krumlova kolem patnácti tisíc zájezdových autobusů, které pro výstup a nástup cestujících využívají současný bus-stop terminál na Chvalšinské ulici. Na území města totiž platí zákaz zastavení zájezdových autobusů mimo tento určený prostor a také zákaz parkování mimo vyhrazená parkoviště pro autobusy. V současné době je využití zastávky bus-stop zdarma a autobusy platí pouze za parkování na určených místech ve vyhrazených částech města.

Další informace budou k dispozici na www.busparking.cz.