logo-krum-new

Všechno, co jste chtěli vědět o Krumlově, ale báli jste se zeptat.

Adventní program letos v Českém Krumlově bude! Vánočně naladí každého

V Českém Krumlově vrcholí přípravy na nejkrásnější období roku, pětitýdenní adventní programová nadílka je letos opravdu bohatá. Místní i návštěvníci se mohou těšit na tradiční vánoční trh, Andělský průvod, Medvědí Vánoce nebo Živý betlém. Čeká je ale také spousta koncertů, vánočního tvoření a svátečních pohádek pro malé i velké.

V pátek 25. 11. se na náměstí Svornosti otevře vánoční trh, v sobotu pak proběhne jeho slavnostní zahájení v doprovodu hudebních vystoupení. Trh bude otevřen každý den až do 1. ledna 2023, o adventních víkendech se můžete těšit na doprovodný program v podobě hudebních vystoupení a zpívání koled. „Již jedenáctým rokem vánoční trh organizuje Sdružení cestovního ruchu Český Krumlov. Návštěvníci tu najdou jak stánky s gastronomickou nabídkou, tak i vánoční výrobky, suvenýry a tradiční řemesla,“ říká David Kopenec, člen správní rady sdružení.

První adventní neděli 27. 11. se od 16.30 hodin uskuteční zahájení adventu s požehnáním českokrumlovského preláta Václava Píchy.

„Slavnostního rozsvícení vánočního stromu se letos poprvé ujme starosta Alexandr Nogrády. 12 metrů vysoká jedle bělokorá vyrostla na vlastní plantáži městských lesů,“ uvádí Jan Vozábal, ředitel Městského divadla.

Od 26. 11. mohou děti vhazovat dopisy pro Ježíška do zvláštní schránky na Klášterním dvoře. Druhou adventní neděli, 4. 12., bude otevřen Ježíškův poštovní úřad u Zlatého Anděla na náměstí Svornosti od 15.00 do 16.30 hodin. Na místo přijede sama Bílá paní, která dopisy doručí Ježíškovi. Kdo nestihne vhodit svůj dopis do 4. 12., ten se nemusí bát, schránka na Klášterním dvoře bude k dispozici až do pátku 9. 12. a dopisy pak Ježíškovi odnesou andělé z Andělského průvodu.

O druhé adventní neděli, která patří především dětem, nebude chybět Mikulášská nadílka. Mikuláš, andělé a čerti na náměstí Svornosti dorazí v 17.00 hodin.  A kdo se nebojí, ať si nenechá ujít pekelný průvod v podání Dragon Krampus. Vyjde kolem 18.00 hodiny z Široké ulice směrem na náměstí Svornosti.

Ve město andělů se Český Krumlov promění v pátek 9. 12. Všichni s kostýmem jsou zváni do Andělského průvodu, který proletí městem od Klášterního dvora přes ulice Latrán, Radniční, náměstí Svornosti až na schody před kostelem sv. Víta. Slet andělů doprovodí Jiří Strach, režisér filmů Anděl Páně, se kterým proběhne na závěr společné andělské focení.

Živý betlém bude možné vidět v předvečer Štědrého dne ve dvou časech od 16.15 a 18.30 hodin na II. zámeckém nádvoří. Milovníci betlémů si od 27. 11. po dobu trvání vánočního trhu mohou prohlédnout netradičně pojatý betlém na náměstí Svornosti, který vyrobili studenti a učitelé Střední umělecko-průmyslové školy sv. Anežky České, a od Božího hodu 25. 12. až do Hromnic 2. 2. 2023 také historický betlém v kostele sv. Víta.

Bohatý program si připravili i v Klášterech Český Krumlov. „Každou adventní sobotu čeká rodiče s dětmi tvoření, kdy se interaktivní expozice promění v tvůrčí prostor plný kreativních dílen. Malí i velcí návštěvníci si budou moci vytvořit vánoční ozdoby, dekorace a další dárečky, které udělají radost jejich blízkým. Na adventní soboty se navíc Klášterní dvůr promění v pohádkovou scénu s otevřenými řemeslnými dílnami. Samozřejmě nebudou chybět také komentované prohlídky Klášterního muzea za svitu svící, nová výstava ilustrací Cesta za hvězdami a poslední adventní sobotu budeme mít na Klášterním dvoře Pastýřský zvěřinec,“ láká na adventní program v klášterech Ivo Janoušek, kurátor expozic Klášterů Český Krumlov.

Vánoční tvoření nabídne také Městská knihovna spolu s malým vánočním jarmarkem, na kterém bude možné zakoupit drobné výrobky nekomerčních tvůrců a chráněných dílen. Jarmark výrobků dětí z výtvarných kroužků nabídne Dům dětí a mládeže, který si mimo jiné připravil také čertovský rej na sv. Mikuláše, vánoční autodráhu a spoustu vystoupení hudebních, tanečních i sportovních kroužků.

Museum Fotoateliér Seidel si tradičně připravili vánoční focení, kde můžete pořídit například PF pro svou rodinu, přátele a známé. Rodiče své ratolesti mohou vzít na pohádku každou adventní neděli do Městského divadla. Na vánoční výstavu a svůj program zve také Regionální muzeum.

Český Krumlov o Vánocích nezapomíná ani na zvířátka. V pátek 16. 12. zve útulek na Psí Vánoce od 13.00 do 18.00 hodin spolu s prohlídkou a ochutnávkou vánočního punče a cukroví. Štědrý den dopoledne proběhnou Medvědí Vánocena I. a II. zámeckém nádvoří, kam mohou lidé nosit až do 13.00 hodin dobroty pro krumlovské medvědy.

Zpívat se bude z plných plic

Žádný milovník koled a vánočních písní by neměl zmeškat adventní a vánoční koncerty. Těch bude v Českém Krumlově opravdu plno a těšit se návštěvníci mohou na koncerty Základní umělecké školy, Bellarie, Perchty, Lakomé Barky, Krumlovského komorního orchestru a spoustu dalších krumlovských i jiných souborů a kapel. Koncertovat se bude například na Kvítkově Dvoře, v Jezuitském sále hotelu Růže, Egon Schiele Art Centru nebo v Synagoze. 21. 12. v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Zlaté Koruně a 26. 12. v českokrumlovském kostele sv. Víta zazní Rybova Česká mše vánoční v podání pěveckého sboru Perchta a Krumlovského komorního orchestru.

Do nového roku a ještě dál

Štědrým dnem program nekončí. Trh, prohlídky a koncerty si mohou obyvatelé i návštěvníci užívat až do Silvestra. Neduhy po silvestrovském veselí spraví novoroční čočka českokrumlovských restaurací, bister a kaváren. Vše skončí 6. ledna sfouknutím vánočního stromu za příchodu Tří králů 

Kompletní program tištěný i online

Program Adventu a Vánoc v Českém Krumlově je letos opravdu štědrý. Proto se na něj nezapomeňte průběžně dívat na https://www.ckrumlov.info, abyste žádnou akci nepropásli. Tištěný program budete mít možnost vyzvednout v Infocentru na náměstí Svornosti.

DOPRAVNÍ OMEZENÍ

Každý adventní víkend (pá-ne) a Silvestr:

UZÁVĚRA náměstí Svornosti, Panské ulice a Radniční ulice (odklonění dopravy z Horní ulice do Kostelní a z Radniční ulice do Dlouhé).

Všední dny bude průjezd městem umožněn za běžných podmínek.

POŘADATELÉ

město Český Krumlov

Městské divadlo Český Krumlov, o.p.s.

Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s.r.o.

Sdružení cestovního ruchu Český Krumlov, z. s.

Destinační management Český Krumlov Region, z. s.

Pořadatelé děkují všem partnerům za podporu akce Advent a Vánoce v Českém Krumlově 2022.

CELOROČNÍ GENERÁLNÍ PARTNER

Budějovický Budvar, n. p.

HLAVNÍ PARTNEŘI

Schwan Cosmetics CR, s.r.o.

CzechTourism

PARTNEŘI

Energo Český Krumlov, s.r.o.

EUROVIA CS, a.s.

ČEVAK, a.s.

Jihočeské víkendy

Papa’s Living Restaurant

Jihočeský kraj

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI

Českokrumlovský deník

TV JČ1 – Televize jižní Čechy

Kurýr TV