logo-krum-new

Všechno, co jste chtěli vědět o Krumlově, ale báli jste se zeptat.

TZ: Český Krumlov bude testovat žáky pouze jednou za dva týdny PCR metodou

Přesnější, méně častou a komfortnější metodu testování zajistilo pro své školy město Český Krumlov. Žáci se budou na covid-19 testovat nejnovějšími testy od českého výrobce.
Od 25. května 2021 se bude na českokrumlovských základních školách testovat inovativním způsobem PCR testů, kdy se dětem provede odběr ze slin na tampón v ústech. „Podařilo se nám zajistit tuto výjimečnou možnost testování žáků, které s sebou nese řadu benefitů. Především se testuje jen jednou za dva týdny a tato metoda je pro děti pohodlnější i bezpečnější, než dosud používané výtěry z nosu nebo slinné testy z odplivnutí,“ uvádí starosta Dalibor Carda. Odběrové soupravy BiCoV vyrábí špičková česká společnost Bioinova.  
Odběr bude v jednotlivých třídách provádět zdravotní sestra, nicméně samotný test není invazivní. Pokud by rodiče s provedením odběru sestřičkou nesouhlasili, dítě si může dle předaných instrukcí odběr provést samo bez kontaktu s třetí osobou. Další výhoda spočívá v tom, že odebírání vzorků neomezuje výuku, probíhá během dopoledne postupně v jednotlivých třídách.
Laboratorní vyšetření vzorku metodou PCR je mnohonásobně přesnější a tím i účinnější v ochraně před rizikem nákazy. V případě karanténních opatření mohou být žáci i další členové domácnosti izolovaného žáka znovu odebráni přednostně na vyhrazeném odběrovém místě v Českém Krumlově.
Škola laboratoři sděluje pouze jméno, příjmení a třídu. Další osobní údaje, jako při návštěvě lékaře, je nutné sdělit pouze u pozitivně testovaných žáků a žáků, které hygienická stanice pošle do karantény.
„Pro rodiče neznamená přechod na testování PCR metodou organizačně žádnou změnu. Až v případě pozitivního testu či stanovení karantény u dítěte je nutné (což ale platí obecně) dát zdravotnickému zařízení souhlas s poskytnutím zdravotní péče nezletilému, aby mohlo být vyšetření hrazeno zdravotní pojišťovnou,“ vysvětluje starosta.
Testování PCR metodou je pro školu i rodiče zdarma díky příspěvku od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.