logo-krum-new

Všechno, co jste chtěli vědět o Krumlově, ale báli jste se zeptat.

Český Krumlov má druhý nejpřívětivější městský úřad v kraji [TISKOVÁ ZPRÁVA]

Popáté za sebou se Městský úřad Český Krumlov zařadil mezi nejpřívětivější úřady Jihočeského kraje. V soutěži Ministerstva vnitra, která mapuje přívětivost a otevřenost městských úřadů vůči občanům se umístil na druhé příčce za Českými Budějovicemi.
Pátého ročníku soutěže Přívětivý úřad, kterou vyhlašuje Ministerstvo vnitra, se zúčastnilo celkem 142 měst a obcí. Úřady jsou v soutěži hodnoceny z hledisek dostupnosti, transparentnosti nebo komunikace.
Českokrumlovský úřad je od vzniku soutěže opětovně oceňován jako jeden z nejlepších v Jihočeském kraji. Dvakrát obsadil třetí příčku (r. 2016 a 2019), dvakrát první místo (r. 2017 a 2018) a nyní se umístil druhý za Magistrátem města České Budějovice.

„Jsme moc rádi, že práce, kterou za běžné situace, ale i nyní za mimořádné situace, odvádíme, je pozitivně hodnocena nejen většinou klientů, ale i Ministerstvem vnitra. Velmi si vážíme tohoto ocenění, které potvrzuje, že je u nás územní veřejná správa vykonávána kvalitně,“ uvádí tajemník městského úřadu Radim Rouče.
Městské úřady byly hodnoceny na základě více než šesti desítek kritérií. Sledovala se například možnost online objednávek termínu pro vyřízení nejrůznějších agend, dostupnost formulářů na webu, nebo i aplikace pro hlášení závad, kterou obyvatelé využívají k rychlému sdělení poruch a nedostatků ve městě.

„V loňském roce jsme rozšířili oblíbené a využívané online rezervace termínů na úřadě o další agendy. Přidali jsme do systému matriku, službu Czech POINT, evidenci obyvatel a agendu živnostenského úřadu,“ vyjmenovává tajemník. Vyřízení rodného listu, trvalého pobytu nebo ověření podpisu je tak o něco komfortnější. Klienti si mohou sjednat online schůzku na přesný čas a mají tak jistotu, že úředník je v daný termín připraven řešit jejich záležitosti.
Hodnocení se také týkalo transparentnosti úřadu, sem patří zveřejňování materiálů z jednání zastupitelstev na webu města, aplikace rozklikávacího rozpočtu, zveřejnění oficiální strategie rozvoje města, zveřejnění územního plánu, či existence on-line archivů rozpočtů. Všechny tyto informace standardně Český Krumlov zveřejňuje na webových stránkách města.
Českokrumlovský úřad se letos vyjímal i v krizové situaci v souvislosti s koronavirem, kdy se na jaře pracovníci úřadu zcela dobrovolně zapojili do pomoci s balením a distribucí roušek pro obyvatele Krumlova. Při podzimní vlně epidemie zase úředníci pomáhají hygienikům s trasováním kontaktů osob nakažených koronavirem.