logo-krum-new

Všechno, co jste chtěli vědět o Krumlově, ale báli jste se zeptat.

V Českém Krumlově začínají Svatováclavské slavnosti [TISKOVÁ ZPRÁVA]

Svátek sv. Václava si Český Krumlov tradičně připomíná podzimními slavnostmi, ke kterým se připojuje i Mezinárodní folklórní festival.
18. ročník Svatováclavských slavností se koná od pátku 27. září do neděle 29. září 2019.
„Svatováclavské slavnosti se konají v klidnějším období, kdy město už není tak přeexponováno, mají spíš charakter sousedské slavnosti, i díky tomu jsou mezi obyvateli velmi oblíbené,“uvádí Jan Vozábal, ředitel Městského divadla Český Krumlov, které je organizátorem slavností.
Páteční program se odehrává především na náměstí Svornosti, kde v 16.00 hodin slavnosti zahájí starosta Dalibor Carda spolu se starostkou partnerského města Llanwrtyd Wells Lyndou Pace-Averyovou.
Po celou dobu bude na náměstí Svornosti probíhat jarmark s ukázkami řemesel a bohatou gastronomickou nabídkou.
Do večera náměstím bude znít hudba v podání krumlovských kapel Lakomá Barka a Parní wanna, vrchol bude vystoupení polské skupiny Turnioki, která představí lidovou hudbu polských a slovenských hor ve vlastních moderních a rockových aranžmá.
Součástí Svatováclavských slavností je Mezinárodní folklórní festival, který pořádají soubory Jitřenka a Růže. „Původně dvě samostatné akce jsme před lety spojili, neboť téma folklóru a české svatováclavské tradice spolu úzce souvisí,“ vysvětluje Jan Vozábal. Na několika místech v centru města budou k vidění ukázky souborů nejen z Moravy, Čech, ale také z Kréty a Indonésie.
Sobotní sváteční denzahájí Schwarzenberská granátnická garda ceremoniálem vztyčování gardových praporů na strážnici na II. zámeckém nádvoří a troubením fanfár ze zámecké věže.
„Garda opět rozšířila své řady, proto na náměstí Svornosti v 18.15 hodin předám novým granátníkům portepee – střapce na granátnických šavlích, které jsou symbolem granátníků v aktivní službě,“uvádí starosta Dalibor Carda. Předání portepee proběhne symbolicky v průběhu Svatováclavských slavností, jež mají v Českém Krumlově staletou tradici a o jejichž oživení se v době První republiky zasloužili právě schwarzenberští granátníci.
Od prvního ročníku Svatováclavských slavností probíhá setkání Václavů a Václavek, kdy se nositelé tohoto jména zapisují do pamětní knihy v Infocentru. Následně se Václavové a Václavky vyhodnocují, kdo přijel z největší dálky, kdo je nejvyšší, nejmladší nebo nejstarší.
V sobotu se návštěvníci mohou zúčastnit mimořádných prohlídek chrámu sv. Víta a kaple sv. Václava s odborným výkladem Petra Pavelce, ředitele Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích.
Milovníci dechovky si v sobotu přijdou na své. Sváteční porci dechové hudby přivezou do Krumlova Babouci, nejstarší jihočeská dechovka, která v loňském roce oslavila 150 let od založení.
Slavnostní koncert připravuje pěvecký sbor Bellariave Sloupovém sále na I. zámeckém nádvoří. V programu zazní skladby Leoše Janáčka, P. I Čajkovského, Petra Ebena, lidové písně a další.
Druhou velkou hudební scénu najdou návštěvníci v Pivovarských zahradách, kde vystoupí mladá krumlovská dívčí folková kapela Hashtag, folkrocková formace Zrcadla, českokrumlovský písničkář Roman Špilínek, blues-rocková kapela Bryce´s blues, kapela Hrajeto a svůj poslední koncert zde odehraje oblíbená českokrumlovská kapela Papouškovo sirotci, která se loučí po 25 letech na scéně.
V Pivovarské zahradě budou také k ochutnání piva z produkce Historického pivovaru, včetně třináctistupňového svatováclavského světlého speciálu. K posezení v pivním stanu se budou hodit i vybrané lahůdky, které chystají českokrumlovští kuchaři.
Programpotěší i milovníky vína, kteří budou moci letos ochutnat okolo 60 vzorkůvín z Čech, Moravy, Rakouska, Itálie, Německa, Černé Hory. Ochutnávka proběhne v Klášterní zahradě a je zároveň pozvánkou na Festival vína Český Krumlov. Na pestrém programu Svatováclavských slavností jsou prohlídky města, kdy se dozvíte o jeho historii, architektuře i legendách. Další vycházkový okruh vede Jižním meandrem Vltavy, zahrnuje Synagogu, domek Egona Schieleho, městský park a další místa.
Po celé tři dny slavností se připojila i voroplavba Radka Šťovíčka, který pořádá pravidelné vyhlídkové plavby, navíc v přístavišti Parkán je k vidění ukázka modelu starého vltavského voru k plavení dřeva a každou hodinu tu proběhne výklad o stavbě a plavbě vorového pramene.
Místem, kde probíhá tradičně program v rámci všech městských slavností, se staly českokrumlovské kláštery. Připraven je jarmark a řemeslné dílny na Klášterním dvoře, dobroty z vlastní pekárny a další doprovodný program.
Netradičním nočním zážitkem bude i Večer otevřených muzeí a galerií, kdy své brány otevře např. Egon Schiele Art Centrum, zámecká konírna a sedlovna na V. zámeckém nádvoří, nebo Museum Fotoateliér Seidel.
Ke slavnostem se připojuje mnoho spolků, partnerů, organizací, např. Regionální muzeum, které připravuje den lovců mamutů v Dobrkovické jeskyni, připravena je prohlídka Muzea vltavínů, Pohádkového domu, zahrady Kouzelné bylinky, areálu Křížové hory nebo podzemí grafitového dolu. Unikátní jsou také prohlídky kolektoru,které se konají jednou za rok. Pro návštěvu důlního díla pod historickým centrem platí přísná pravidla i omezená kapacita s nutností rezervace.
Vstupné na celý program slavností je zdarma, výjimky jsou uvedeny v kompletním  programu Svatováclavských slavností, který je k dispozici na webových stránkáchwww.ckrumlov.info/svatovaclavskeslavnosti.
Náklady na Svatováclavské slavnosti činí 750 tisíc Kč, odhad návštěvnosti je 10 tisíc návštěvníků.
DOPRAVNÍ OMEZENÍ
– pátek 27. 9. 12.00 – 22.00 hodin 
– neděle 29. 9. 9.00 – 17.00 hodin
UZÁVĚRA náměstí Svornosti, Panské ulice a Radniční ulice (odklonění dopravy z Horní ulice do Kostelní a z Radniční ulice do Dlouhé). 
– sobota 28. 9. 9.00 – 22.00 hodin 
UZÁVĚRA Horní ulice, náměstí Svornosti, Panské a Radniční ulice (odklonění dopravy od Městského divadla do Rooseveltovy ulice a z Radniční ulice do Dlouhé).
POŘADATELÉ
Město Český Krumlov
Městské divadlo Český Krumlov, o.p.s.
Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o.
Hanička Pelzová – koordinátorka trhu
CELOROČNÍ GENERÁLNÍ PARTNER
Budějovický Budvar, národní podnik
HLAVNÍ PARTNER
ČEVAK a.s.
Schwan Cosmetics CR, s.r.o.
PARTNEŘI
IRO stavební s.r.o.
Historický pivovar Český Krumlov
Kláštery Český Krumlov
Linde Pohony, s.r.o.
Jednota družstvo spotřebitelů v Kaplici
MEDIÁLNÍ PARTNEŘI
Českokrumlovský deník
Českokrumlovská televize
Ozvěny z měst a obcí Českokrumlovska
Český rozhlas České Budějovice
POŘADATELÉ Mezinárodního folklórního festivalu
Dětský folklórní soubor Jitřenka
Folklórní soubor Růže
Mezinárodní folklórní festival se koná za podpory
Krajský úřad Jihočeského kraje, město Český Krumlov, Ministerstvo kultury ČR, Svaz klubů mládeže, Stabex, Cukrárna U Soudu, Zemos
Záštitu nad Mezinárodním folklórním festivalem převzali
Senátor Tomáš Jirsa, poslanec Karel Schwarzenberg, poslanec Jan Zahradník, starosta města Český Krumlov Dalibor Carda.