logo-krum-new

Všechno, co jste chtěli vědět o Krumlově, ale báli jste se zeptat.

Zpoplatnění zájezdových autobusů zavede Český Krumlov v červnu [TISKOVÁ ZPRÁVA]

Se začátkem hlavní turistické sezóny vstoupí v platnost připravované zpoplatnění vjezdu zájezdových autobusů do Českého Krumlova. Za příjezd a odjezd z tzv. bus stopu zaplatí jeden autobus dohromady 1 250 korun.
Regulace počtu krátkodobých návštěvníků a zvýšení příjmů města jsou hlavním účelem opatření zpoplatnit turistické autobusy v Českém Krumlově. Od 1. června 2019 každý autobus pro skupinovou turistiku zaplatí za jeden vjezd na terminál, tzv. bus stop, 625 korun / 25 EUR. Cestovní agentury tak pro výstup a následný nástup klientů na terminálu musí počítat s celkovou částkou 1 250 korun / 50 EUR. Zvýhodněné budou školní zájezdy, za jeden vjezd zaplatí 375 korun / 15 EUR.
Vjezd na bus stop je třeba si rezervovat dopředu na konkrétní časový interval. Rezervační systém se spouští začátkem května a dopravci si mohou využití terminálu rezervovat na tři měsíce dopředu. Na bus stop sice mohou autobusy přijet i bez rezervace, ale již za vyšší poplatek 750 korun / 30 EUR za jeden vjezd. Na bus stopu se mohou autobusy zdržet maximálně 20 minut a pak odjíždí na některé z parkovišť.
„Naším cílem je, aby 90 % autobusů přijíždějících do Českého Krumlova již mělo online rezervaci. Je to pro dopravce komfortní způsob zajištění času a místa pro výstup a nástup cestujících. Zároveň s rezervací získají 50% slevu na našem parkovišti pro autobusy,“ uvádí Petr Troják, ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu (dále ČKRF), městské společnosti, která zajištuje provoz bus stopu.
Bus stopy se nachází na dvou místech, která jsou od centra města vzdálená cca 10 minut chůze. Na stávajícím terminálu na Chvalšinské ul. Bude instalován automatický závorový systém a nově bude bus stop umístěn také na parkovišti Jelení zahrada 2. V současnosti v Jelence 2 parkují rezidenti, kterým ČKRF zajistí náhradní místa na parkovišti Jelenka 1, někteří obyvatelé využijí místa na parkovišti u městského parku. V roce 2022 pak ČKRF plánuje otevření zcela nového moderního terminálu pro zájezdové autobusy v lokalitě za řekou Polečnicí.
Každoročně přijede do Českého Krumlova přibližně okolo šestnácti tisíc zájezdových autobusů. Na území města platí zákaz zastavení zájezdových autobusů mimo terminál a také zákaz parkování mimo vyhrazená parkoviště pro autobusy.
„Intenzivně připravujeme ve spolupráci s městským úřadem městskou policií systém, který zabrání obcházení pravidel organizace zájezdových autobusů,“ dodává Petr Troják.
Celkové náklady na vybudování dvou nástupních a výstupních míst dosáhnou cca pěti milionů korun. ČKRF předpokládá tržby z bus stopů v letošním roce okolo osmi milionů korun, které využije na návratnost investice. „Z této částky ještě půjdou do městské pokladny tři miliony korun prostřednictvím zvýšeného nájemného za pronájem plochy bus stopu,“ uvedl místostarosta Josef Hermann. V příštím roce počítá ČKRF s tržbami až 15 milionů korun.
Podrobnější informace jsou k dispozici na www.busparking.cz.