logo-krum-new

Všechno, co jste chtěli vědět o Krumlově, ale báli jste se zeptat.

Mezinárodní cvičení AMPLE STRIKE 2018

Na několika místech České republiky už brzy začne mezinárodní vojenské cvičení Ample Strike. Zapojí se do něj zhruba 1200 vojáků z 19 armád. V rámci cvičení bude nad Českou republikou působit například i americký bombardér B-52, vedení cvičení ještě s Američany jedná o zapojení strategického transportního letounu C-17 Globemaster. Hlavními místy cvičení budou 22. základna vrtulníkového letectva Sedlec, Vícenice u Náměště nad Oslavou a vojenské výcvikové prostory Boletice a Libavá.

Jedno z největších cvičení na českém území Ample Strike se bude letos konat ve dnech 3. až 14. září. Zúčastní se ho zhruba 1200 vojáků z 19 zemí včetně České republiky. Cvičení je zaměřeno především na výcvik předsunutých leteckých návodčích. Součástí je i rozvoj schopností útvarů AČR v poskytování podpory hostitelskou zemí zahraničním jednotkám při vedení činnosti na území České republiky. V letošním roce bude navíc probíhat certifikace osádek vrtulníků zařazených do takzvaných „HELI Units“ určených pro Visegrád Battlegroup (V4 EU BG).

Do České republiky se vypráví celkem 28 týmů předsunutých leteckých návodčích z 18 armád aliančních a partnerských zemí. Počítá se se zapojením celkem 36 kusů letecké techniky, přičemž počty se mohou ještě před nebo v průběhu cvičení měnit. Česká armáda zapojí jeden gripen, čtyři bitevníky L-159 a tři bojové vrtulníky Mi-24. Německo vyšle dva letouny eurofighter a dvě tornáda, USA mimo jiné bombardér B-52. Součástí cvičení bude i doplňování paliva ve vzduchu.

Celkem bude cvičit 850 českých a 200 zahraničních vojáků. Zapojí se i aktivní záloha, která bude mít na starosti ostrahu letišť a základen. Do cvičení budou zapojeny téměř všechny složky české armády. Veškeré náklady spojené se cvičením si hradí každá ze zúčastněných zemí sama.

Stroje budou startovat z letišť v Náměšti, Čáslavi a Pardubicích. Samotné cvičení bude probíhat na Libavé, Boleticích, na bývalém vojenském letišti Bechyně a na náměšťském letišti.

Cvičení Ample Strike 2018 se koná na základě Usnesení vlády ČR č. 866 ze dne 6. prosince 2017 a v souladu s plánem činnosti rezortu MO na rok 2018. Je potvrzena účast celkem 18 zemí (Belgie, Dánsko, Chorvatsko, Kanada, Estonsko, Finsko, Velká Británie, Německo, Maďarsko, Itálie, Litva, Lotyšsko, Nizozemsko, Polsko, Slovensko, Slovinsko, Spojené státy americké, Švédsko).

Hlavní letové úsilí bude probíhat v pracovních dnech od 3. do 14. září v časech 9.00 hod. až 23.00 hod., ve dnech pracovního klidu však může dojít k příletům či odletům letecké techniky nebo k přeletům mezi operačními prostory.

Zdroj: Město Český Krumlov