logo-krum-new

Všechno, co jste chtěli vědět o Krumlově, ale báli jste se zeptat.

Recept nejen pro Krumlováky: Mám málo peněz – co s tím?

Taková situace bohužel nastane v životě nejednoho člověka. Někdo se s nedostatkem financí potýká kratší dobu, jiného trápí i několik let. Přihodit se to může snadno. Ztratím práci, dlouhodobě onemocním, zůstanu bez partnera, ale do finančně složité situace se mohu dostat i díky radostné události – např. narození dítěte.

Co s tím? První, co je dobré si uvědomit, je toto: KAŽDÁ SITUACE SE DÁ ŘEŠIT. Základem úspěchu je moje osobní nastavení. Je potřeba být aktivní, chtít situaci opravdu řešit a být co nejvíce pozitivní („zvládnu to“). Pokud se cítím „na dně“ a přepadá mě beznaděj, což se stane velmi snadno, snažím se nezůstat s problémem sám, sama. Určitě je dobré požádat o psychickou podporu někoho, kdo mě podrží, případně absolvuje nějaké důležité kroky se mnou. Neméně důležité je si uvědomit, že v tuto chvíli najíždím na jakýsi krizový režim, že můj životní standard se nyní na omezenou dobu sníží. A že není dobré si životní úroveň „vylepšovat“ pomocí půjček. Jen si tím připravuji půdu na velmi nepříjemné problémy a další zhoršení celé situace. Pokud už dluhy mám, poradím se, co s tím – např. v občanských či dluhových poradnách. Jejich služby jsou zdarma.

Druhým krokem k úspěšnému zvládnutí tíživé finanční situace je ZPRACOVÁNÍ osobního nebo rodinného ROZPOČTU. Musím vědět, jak jsem na tom. Kolik peněz dostávám a kolik potřebuji na důležité platby, jídlo a podobně. To je naprostý základ. Samozřejmě – každý má svůj rozpočet tak nějak v hlavě. Ale při detailním zpracování, kdy si vše opravdu poctivě sepíšu na papír, zjistím přesnou bilanci, dozvím se, kolik mi přesně chybí k poplacení všeho potřebného, ale také kde případně můžu ušetřit. Ideální je vést si finanční přehled dlouhodobě a pravidelně, nejlépe denně, protože pak teprve např. vidím, kudy mi peníze „utíkají“, za co utrácím.

Krok třetí jsme už naznačili – po sestavení rozpočtu zjistím, jestli na něčem mohu UŠETŘIT. Takže kde, na čem? Na cigaretách, alkoholu, časopisech, sušenkách, klobáskách, čokoládě, sázkách a dalších, i zdánlivých maličkostech, za které ale měsíčně dokážeme utratit stovky korun. Ani si toho nevšimneme, protože se nám z peněženky kutálejí po menších částkách. A ty mohou chybět. Ale také se dají snadno ušetřit, když si srovnám priority a uvědomím si, co je teď zrovna důležité.

Ve čtvrtém kroku popřemýšlím, jak si – i kdyby jen trochu – mohu PŘIVYDĚLAT. Zkusím zapátrat v paměti, co umím, co mě baví, co bych mohl/a poskytnout jako službu (ideálně si to opět napíšu). Hlídání dětí, posekání zahrady, úklid, drobné opravy, pečení cukroví / dortů, roznos letáků, sběr bylin…? Možností je mnoho.

Posledním krokem – v případě ztráty zaměstnání – je INTENZIVNÍ HLEDÁNÍ nové, stálé PRÁCE. Hledání práce je dobré brát jako „práci na plný úvazek“. Tedy neprohlížím 1 – 2x týdně inzeráty na internetu, vždy tak půl hodinky, ale několik hodin denně se ptám, chodím po městě, rozesílám aktivně životopisy – i do firem, které zrovna neinzerují volná místa. Když peníze potřebuji opravdu nutně, vezmu na omezenou dobu i méně kvalifikovanou práci.

Pokud pracovat nemohu – např. ze zdravotních důvodů – budu se snažit kontaktovat organizace, které pomáhají lidem s různým znevýhodněním. Naprostá většina z těchto organizací poskytuje své služby zdarma a dokáže pomoci i se získáním finančních prostředků. Seznam pro zdejší region je k dispozici na Městském úřadě Český Krumlov či Magistrátu města České Budějovice, vždy na sociálním odboru. Na stejném místě najdu i kontakty na občanské nebo dluhové poradny.

A malé shrnutí na závěr. Co dělat při nedostatku peněz?

1/ Neztrácet naději, být aktivní a pečovat o svou psychiku – např. i návštěvou psychologa. Není to ostuda, ale projev odvahy a snahy své problémy řešit.

2/ Znát přesně svou finanční situaci – sestavit si rodinný rozpočet a pravidelně ho aktualizovat.

3/ Pokud to jde, snížit výdaje a zvýšit příjmy, i kdyby jen trochu.

4/ Chránit se před dalšími problémy – pokud to jen trochu jde, nebrat si žádné půjčky.

5/ Intenzivně hledat novou, stálou práci.

6/ Kontaktovat organizace, které poskytují sociální služby – nemohu-li pracovat, např. ze zdravotních důvodů.

Toto téma a mnoho dalších (např. dluhovou problematiku, měkké dovednosti, orientaci ve smlouvách) probíráme na kurzech PROKOP (realizuje je Fond dalšího vzdělávání, příspěvková organizace MPSV), které probíhají téměř po celé republice. Od nového školního roku poběží tyto kurzy opět i v Českém Krumlově. Každý kurz trvá vždy dva týdny, od pondělí do čtvrtka, od 8:00 do cca 15 hodin. Zveme každého, kdo by svou situaci rád změnil. Kurzy jsou zdarma. Budeme rádi, když se nám předem přihlásíte na mailu prokop@fdv.cz nebo na telefonu 606 471 440, řekneme vám přesné termíny kurzů. Na kurzu s vámi probereme vaše problémy, dozvíte se mnoho nového.

Naše kurzy si také mohou objednat různé organizace – mateřská centra, skupiny handicapovaných občanů, ale i firmy a další – které by chtěly svým členům či zaměstnancům poskytnout zajímavé a užitečné informace. S uzavřenými skupinami zájemců (od cca 9 účastníků) můžeme domluvit individuální termín, rozložení hodin a témat. Kurzy jsou i v tomto případě zdarma.

Markéta Drdová, Fond dalšího vzdělávání Praha