logo-krum-new

Všechno, co jste chtěli vědět o Krumlově, ale báli jste se zeptat.

Kaplice atletikou posedlá: Na Krumlovsku se rodí atletické naděje

Štafetový pohár a Pohár rozhlasu
Před několika lety podporoval Český atletický svaz jednu soutěž a to Pohár rozhlasu, soutěž pro děti prvních stupňů. Už pět let funguje i štafetový pohár, který se týká dětí prvního stupně. ČAS dodává diplomy, poháry a případné další ceny. „Výsledky všech jednotlivých kol až po republikové jsou zveřejňovány na stránkách ČAS www.atletika.cz a můžete se zpětně přesvědčit, jak kdo závodil v uplynulém roce či v minulých letech,“ vysvětluje Vladimír Kratochvíl, učitel tělocviku a atletický trenér ZŠ Školní Kaplice. „Štafetový pohár považuji za nejkrásnější atletickou soutěž, která asi pro děti je,“ hodnotí Kratochvíl s tím, že tento závod je složen samozřejmě ze štafet. Smíšené štafety věkově blízkých kategorií první až třetí třídy a čtvrté a páté třídy sbírají výsledné časy v různých kombinacích štafetových běhů, které se následně sčítají. Děti takový závod, kdy se postupně sčítají časy a nervozita družstev trvá až do samotného konce, podle Kratochvíla nesmírně baví. V Kaplici proběhly už tři ročníky této soutěže, vždy na začátku května. Celkem se zúčastnilo jedenáct družstev z okresu Český Krumlov. V okresním kole postoupila ZŠ Fantova. V krajském kole pak kaplická škola obsadila šesté místo, když splnila časový limit „extratřídy“, který je pomyslně na hranici devíti minut. Aby škola postoupila na republikové finále, musí zaběhnout celkový čas pod devět minut, ukazují historické výsledky. V celorepublikovém finále pak proti sobě nastoupí vždy nejlepší z každého kraje, tedy celkem čtrnáct týmů. Pohár rozhlasu se koná poprvé v Kaplici. Může se do něj přihlásit jakákoliv škola z dané oblasti a jedná se v podstatě o atletický mítink. Na přípravě spolupracují na Krumlovsku ZŠ Fantova a Školní, protože akce podobných rozměrů by se za účasti několika jedinců nedala zvládnout. „Spolupracují zejména všichni kantoři, známe se dobře a spolupracujeme na těchto akcích rádi,“ dodává Kratochvíl.

Okresní olympiáda
Spolupráce probíhá také na okresní úrovni. Zatímco pohár rozhlasu a štafetový pohár jsou soutěže družstev, které by některé menší školy jen těžko obsazovaly, okresní olympiáda je sestavena z jednotlivců, kdy každý závodí sám za sebe a samozřejmě pak celkově získává umístění i celá škola. „Takové okresní olympiády měly tradici před lety, ale přestaly existovat,“ vzpomíná Kratochvíl. Proto se tehdejším ředitelem ZŠ Fantova, nyní místostarostou Kaplice Liborem Lukšem dohodli na uspořádání okresní olympiády.
V úterý 29. a ve středu 30. května se okresní olympiády zúčastnilo čtrnáct škol a o pořadatelství se postarali učitelé ZŠ Fantova a ZŠ Školní Kaplice. O hladký průběh se postarali žáci devátých tříd obou těchto základních škol. Soutěžilo se v hodu míčkem, ve skoku do dálky, ve sprintech a dlouhých tratích. Žáci druhých stupňů ještě ve středu přidali výkony ve skoku vysokém. Nejdelším během olympiády je 1500 metrů hochů z devátých tříd. „Vůbec si neuvědomuji, že by v ostatních okresech něco podobného dělali,“ zdůraznil vlastně unikátní událost Vladimír Kratochvíl a dodal: „Malé školy mají výhodu, že mohou nastoupit klidně pouze tři děti ve třech disciplínách, to by v jiných akcích podobného typu nešlo.“ Celkem se okresní olympiády účastní sto padesát dětí první den a až dvě stě dětí druhý den. „První tři školy si odnesou poháry, první tři nejlepší sportovci v každé disciplíně pak ještě medaili. Za ceny děkujeme obecně prospěšné společnosti PRO-SPORT Český Krumlov,“ upřesnil místostarosta Kaplice a spolupořadatel Libor Lukš a dodal, že profesionální časomíru, která výrazně zrychluje průběh celé soutěže, zafinancovalo Město Kaplice. Další kaplické firmy se postaraly o zapůjčení stanu a zábran v cílové rovince.
Z krumlovských základních škol se okresní olympiády v atletice zúčastnily desítky dětí. Konkrétně ze školy na Plešivci sedmnáct. „Obsadili jsme všechny vypsané disciplíny a myslím, že ostatní krumlovské školy také využily této šance,“ řekla Dagmar Kopřivová, učitelka prvního stupně a tělocviku ze ZŠ Plešivec. Letos brala zlato ZŠ Fantova Kaplice a to v obou věkových kategoriích žáků na první i druhém stupni. Z krumlovských na tom byla nejlépe ZŠ Za Nádražím, která skončila na druhém místě mezi žáky prvních stupňů a ZŠ Plešivec, který byl čtvrtý v konkurenci žáků na druhém stupni. Pozitivní je, že se na plešivecké škole a v ZŠ Za Nádražím věnují atletice ve specializovaných kroužcích. Děti se zejména soustředí na běhy. „Děti, které chodí obecně někam sportovat, obvykle reprezentují školy na atletické olympiádě. Musí přitom projít určitou kvalifikací na úrovni školy. Například tenisté ve větší míře závodí v hodu míčkem, fotbalisté zase ve vytrvalostních bězích,“ upřesnila Kopřivová.