logo-krum-new

Všechno, co jste chtěli vědět o Krumlově, ale báli jste se zeptat.

Městský úřad v Českém Krumlově obhájil prvenství v kvalitě a nabídce poskytovaných služeb [TISKOVÁ ZPRÁVA]

Ocenění Přívětivý úřad opět putuje do Českého Krumlova. Městský úřad se díky široké nabídce služeb a modernímu přístupu znovu umístil na první místě v kraji. Úřady jsou v soutěži hodnoceny z hledisek dostupnosti, transparentnosti nebo komunikace.

Soutěž, kterou vyhlašuje Ministerstvo vnitra, mapuje přívětivost a otevřenost městských úřadů vůči občanům. Do letošního třetího ročníku se přihlásilo celkem 151 měst a obcí a nejpřívětivější úřady byly opět vyhlašovány v jednotlivých krajích a celorepublikově. V Jihočeském kraji se podařilo Městskému úřadu v Českém Krumlově obsadit první příčku podruhé po sobě, druhé místo získal Tábor a třetí místo patří Dačicím.

Velký důraz byl při hodnocení úřadů kladen na elektronizaci a modernizaci. „V tomto směru jsme za poslední rok udělali velký kus práce, kompletně jsme obnovili vyvolávací systém, ve vstupní hale úřadu funguje nový panel, který komfortně navede občany, kam potřebují. Modernizací prošel i online rezervační systém a několikanásobně jsme navýšili kapacitu elektronických objednávek,“ vyjmenovává tajemník městského úřadu Radim Rouče služby, které zlepšují obyvatelům úřední vyřizování. Inovací prošla také webová aplikace na hlášení závad, kterou obyvatelé využívají k rychlému sdělení poruch a nedostatků ve městě. Nově lze závady hlásit také prostřednictvím mobilní aplikace.

V hodnocení soutěže se také odrážela dostupnost úřadu pro občany, např. možnost online objednání a sledování vytížení přepážek, informování o stavu vyřízení požadavků, nebo počet úředních hodin, které jsou pro uživatele klíčovým prvkem přívětivého úřadu. „Od minulého roku jsme na nejvytíženějších odděleních rozšířili úřední hodiny a provoz tam nepřerušuje ani polední pauza,“ doplňuje Radim Rouče.

KOMUNIKACE, TRANSPARENTNOST INFORMACÍ A PARTICIPACE

Důležitou kategorii v hodnocení určovala transparentnost úřadu, sem patří zveřejňování materiálů ze zastupitelstva města na webových stránkách města (podklady pro zasedání, zápisy, usnesení), aplikace rozklikávacího rozpočtu, zveřejnění oficiální strategie rozvoje města, zveřejnění územního plánu, či existence on-line archivů rozpočtů. Všechny tyto informace standardně Český Krumlov zveřejňuje na webových stránkách města.

Hodnocena byla i komunikace města na webových stránkách a na sociálních sítích, vydávání zpravodaje, nejrůznější aplikace úřadu, např. hlášení závad apod.), nebo elektronický odběr novinek z úřadu a radnice a další.
Soutěž také reflektovala participaci občanů, kde jde o setkávání úřadu s občany a zajišťování sběru jejich názorů a podnětů a také o participativní rozpočtování. Město Český Krumlov pravidelně pořádá setkání s občany a jedním z cílů strategie rozvoje města je zapojení obyvatel do dění ve městě, což se také daří právě projektem participativního rozpočtu, jehož druhý ročník zanedlouho odstartuje.

V celorepublikovém hodnocení se nejpřívětivějším úřadem stal Magistrát města Liberce. Druhým Městský úřad Žďár nad Sázavou a třetím Magistrát města Prostějova.