logo-krum-new

Všechno, co jste chtěli vědět o Krumlově, ale báli jste se zeptat.

O krumlovském pokladu (Silvestrovský romantický humbuk)

    Už od mládí chodím rád  do zámecké zahrady,  jak se na rodilého Krumlováka sluší a patří.  Prvně jsem  se za ruku tudy prošel jako mrňous s mamkou a taťkou.

     A jako školák v ní s kámoši ze třídy závodil v běhu o Fučíkův odznak zdatnosti. Prima jsme se při tom  utíkání vydováděli.

     Prozradím i to, že  když bylo s kým,   randíval jsem v  té zahradě rád. Bavilo mě trajdat se  tam i samotinký.

    Nyní už zajdu do zámecké jen občas.  Postojím chvíli u  otáčka a  potěším se, že si stále vegetuje tam, kde před třiceti lety spatřilo světlo světa. A netrčí chudinka  někde za plotem, jak  mu semotamo bylo  vyhrožováno.  Usměji se na něj a zamávám na pozdrav.  Přijde mi na mysl, že protější belárii by asi bylo smutno, kdyby otáčko zmizelo. Zestárla, ale  snaží se být  hezky opravena, barokně omládnout, aby byla pro něj  pořád užitečná a kamarádská. A kolemjdoucí budou na ní oči nechávat a fotit si ji.

     Pak si to namířím kolem hudebního altánu  až k jezírku.  Zajímá mě už několik let ostrůvek, co je uprostřed. Sídlí na něm v podzemí  prý  dva bra3,  permoníci v havířských mundúrech. Nejsou to žádní lo3.  Dříve hlídali v  nedalekých grafitových dolech pod zahradou. Pak dostali za úkol pečovat  na tom ostrůvku  o záhadný poklad.

    Zvěděl jsem cosi z moudré knihy, kterou kdosi kdysi kamsi jaksi asi  nevědomky v zahradě odložil. Vyčkávala tam na mě. Je v ní psáno, že poklad  od permoníků se dá  obdržet. Nejde to samo sebou, je zapotřebí  vyslovit  správné tajemné slůvko. Ale jaké? Dodal jsem si  kuráž a zkusil ho ve  hlavě vyštrachat. Ale  napadaly mě jen samé politické hlouposti. Třeba kapitalismus nebo socialismus.

      Přišlo mi na mysl po dobrém obědě, když jsem si ještě přidal omáčku a dva knedlíky,   navštívit kvůli tomu slůvku  přemoudřelého   poustevníka. Na poštovní schránce i na zvonku má jmenovku  LU2 6ÁK.  Prodal poustevnu a  teď ve stáří   obývá samotinký zestárlou garsonku v paneláku  naproti kontejnerům.  Poradil mi vlídně, abych  nedivočil:  „To slůvko  musí mít  jen pět písmen, vážený pane, a vyslovit se dát zleva doprava i zprava doleva stejně. V tom je ta záhada toho pokladu.

Plahočit se čtením dlouhatánských  slov permoníky   nebaví.“  Odůvodnil to jejich vrozenou šetrností  nejen času. „Kdo šetří, má za 3.“ To byla poustevníkova poslední slova na rozloučenou. Upozornil jsem ho, že mu nešetrně kape vodovodní kohoutek.

    Navštívil jsem také oblíbenou krumlovskou vědmu Arabelu Klikyhákovou, s níž jsem chodil do školy. Tenkrát se jmenovala  Háková. Byla to vykutálená žačka.  Provdala se za manžela jménem Klika. Dohodli se, že obě příjmení spojí.  Spojili dohromady i oba domy, v nichž každý dosud samotinký bydlel. Má pořád   pusu parádně narostlou do úsměvu. Sluší jí to.

    „Nejankuj a přestaň koukat zkroušeně. Vydrž chvilku,“  vypadlo z její usměvavé pusinky. Za dvě stovky se  pak  koukla do skleněné koule.  A  zvěstovala mi, že   musím být při vyslovování toho slůvka ukrytý v kmenu starého okoralého stromu, co postává na hrázi u zámeckého  jezera.   A ukázala  jeho fotku.  „Je to   báječný vysílač lidského hlasu. Co  v něm  uvnitř  řekneš, to permoníci   uslyší.   Pokus se   to tedy hochu trochu. Když se jim  nějaké to tvoje pěti písmenkové slůvko zalíbí, pošlou ti pak poklad o 106  poštou. Ale  pozor! Musíš jim vyžvanit kromě toho slůvka, až ho vymyslíš, i své jméno, adresu, věk, politickou příslušnost a  náboženské vyznání. Jsou zvědaví, s kým mají tu čest. A taky chtějí znát  velikost bot, jestli nejsi obr. Ty oni neradi.  Na to nezapomeň!“

     Ještě se mi pochlubila, že plánuje zřídit v bývalých kasárnách moderní vědmárenství a s kamarádkou věstkyní i věštírenství se samostatnými čekárnami a toaletami. Místa tam bude  na ně habaděj. Manžel Pankrác se syny Servácem a Bonifácem nezůstávají s nápady  pozadu. Oba jsou  zkušení pejskaři  a chtějí tam vybudovat luxusní  rekreační penzión pro psy z celé Evropské unie. Připravují   pro ně  pestrý zábavný a sportovní program Pro otylé psy mají už vymyšlené  odtučňovací kůry bez hladovění.

     Když jsem od Arabely nadšeně odcházel, odkýblovala se do kuchyně, jelikož koule jí  vyjevila zadělat  konečně tě100 na koláče. Na dvorku skotačily slepice s kohoutem. Koukal na to manžel Pankrác, chvíli zvědavě i já. Za plotem zvědavě pohlížel na tu slepičí estrádu sousedovic pes a pobavit se přišla k  plotu  taky sousedka s kočkou a kocourem.

     Pokoušet jsem se celý týden  vyšťourat v hlavě nějaké  kouzelné pěti písmenkové slůvko  čitelné stejně z obou stran. Byla to makačka a přestávalo mě bavit být pořád plonkový. Ale najednou jsem vyšpekuloval  dokonce hned  tři: rotor, pochop, kajak.  

      Neváhal  jsem a šel  hned  vyslovit  ta slůvka  do  kmenu. Zkouknul ale  nejdřív okolí,  aby mě někdo nešmíroval. A taky se podíval,  není-li v tom kmenu narafičený nějaký odposlech.

Důležitá vysvětlivka pro čtenáře:  

     Jako důkaz přikládám  tuto fotku, na níž  stojím  na radu Arabely Klikyhákové  v kmenu toho vysílacího stromu. 

     Koukala na mě zvědavě labuť. Poté dva kapři vystrčili hlavu z vody. Vypadali oba hladově. Hodil jsem jim kousky rohlíku a popřál dobrou chuť. Zhltli  je, než bys řekl švec, pak mrskli s sebou zpátky pod vodu. Labuť rohlíkem namyšleně pohrdla a předvedla mi, jak umí elegantně udělat čelem vzad. A odplula za lepším pochutnáníčkem.

     Pak jsem několik dní vyčkával, co se stane.  Nic mi pošťáci nedoručili. Vyhlížel jsem je  každým dnem.   Tak jsem  ten pokus   zopakoval. A  zase nic. Permoníci,       jako na potvoru,    byli asi zrovna  někde v  čudu, na dovolené nebo na návštěvě u trpaslíků.  Ale nevzdal jsem to, snad se mi konečně poštěstí.

     Měl jsem totiž  sen, že ten úspěšný čas se blíží. Ani nevíte, jak se  na  ten záhadný  poklad těším, až se s truhlicí ke mně pošťáci konečně přihasí.     Může se  i stát, že   permoníci ocení mou vytrvalost a přinesou mi  ji sami za dveře bytu,  aby už měli konečně ode mě  pokoj a nemusí o tom nikdo jiný vědět.    Třeba uvnitř  bude jen nějaká ošoupaná  hračka pro děti nebo starobylá fajfka pro důchodce. Možné je i to, že bude prázdná,  nebo, k mé velké radosti,  plná zlata a drahokamů.

      Taky mě ale trklo, že permoníci třeba tu  truhlici nikomu nikdy ani náhodou nevydají. Zůstane  ji na ostrůvku ukrytá  až do konce světa, aby i další generace Krumlováků měly v období mladších čtvrtohor čím si lámat hlavu jako  my nyní.

    Zrovna když jsem se chystal   vypít svou oblíbenou ranní kávičku, napadlo mě,    co se mi zdálo  v noci: nějaký kujón, kterému se  poštěstilo dřív než mně,   má už  tu  truhlici  doma v almaře. Zahlédl jsem ji tam. Do jejího vnitřku jsem ale v tom snu nenakouknul.  Škoda.

     Jestli v truhlici je ukrytý opravdu cenný poklad, permoníci ho budou možná  rozdávat jenom po dílech, ne někomu celý najednou. A rozkřikne se to. Kdejaký vykutálenec se pak bude chtít aspoň trochu přiživit. Nastane romantický humbuk a sháňka po těch  důležitých slovíčkách, která jsem, já trumbera, v tomhle článku vyžvanil.

     Arabela mi nenadále ráno na Silvestra  brnkla,  zrovna když jsem si uvařil své oblíbené kafíčko, abych neváhal a ozval se dneska permoníkům z toho  stromu.   V kouli je prý náhodně  zahlédla. Sedí doma,  popíjejí pivo a  čemusi se smějou.    Z jejich pohledu čiší  vstřícnost.

     To mě potěšilo. Tak tu jejich silvestrovskou vstřícnost půjdu do zámecké zahrady vyprubovat.  Mám vykoumaná  dvě  nová slůvka: radar,  madam. Prubnu je. Možná se stanu  konečně  bohatým a slavným. Hlavně  stárnoucí alkoholici budou mít potom o čem v hospodách pokecávat.   Ale vyžunknu  napřed  to silvestrovské kafíčko. Přeji si, aby tam bylo se mnou a v břiše mi fandilo.

Jan Vaněček, českokrumlovský spisovatel – humorista

Kresba: Miloslav Martenek

Foto: Simonka Burdová