logo-krum-new

Všechno, co jste chtěli vědět o Krumlově, ale báli jste se zeptat.

Ostrůvek Tajvan

Toho, kdo přijíždí ve směru Černá v Pošumaví – Horní Planá může upoutat i výrazný ostrov blízko břehu, vyčnívající nad hladinou jezera. Jedná se o takzvaný Hadí ostrov, německy Einsiedlberg, kteří starousedlíci, pravidelně přijíždějící návštěvníci a především rybáři znají pod názvem Tajvan.

Na lipenské přehradě je to vlastně největší ostrov, podle údajů je dlouhý 277 metrů a široký 163 metrů, má přibližně 3,5 hektaru a jeho nadmořská výška je 737 metrů nad mořem. Převažujícím porostem jsou borovice a břízy, je to vlastně smíšený les.

Podle vyprávění místních pamětníků pracoval prý kdysi na nádraží v Hůrce (stanice Černá v Pošumaví) jeden nádražák, který byl vášnivým rybářem a ryby jezdil chytat na tento ostrůvek. Jeho charakteristickým rysem byly šikmé oči, vypadal prý jako Číňan, a tak lidé začali ostrůvku, kde byl rybář „pečený, vařený“ říkat Tajvan, podle čínského ostrova Tchaj – wanu.

V době, kdy zde ještě nebyly lipenské vody, se v tomto místě vlévala do řeky Vltavy říčka Olšina, v těsné blízkosti vedla i železniční trať, dnes je to ideální místo pro projížďku na lodi.

Na ostrov Tajvan je ovšem zakázán vstup, neboť byl vyhlášen přísně chráněnou přírodní rezervací s výskytem vodního ptactva a drobné vzácné fauny, ale zdá se, že se to moc nedodržuje. Najdou se  lidé, kteří touží se na ostrov dostat a zde se koupat a opalovat, protože kolem ostrova jsou příjemné písčité pláže. Rybáři prý dnes zákaz dodržují a rybaří jen na vedlejším menším ostrůvku, kde je vše povoleno, ovšem ani to se mi nezdá.

 Své pravé a původní jméno dostal prý od množství zde vyskytujících se zmijí, i když to zase další popírají, údajně báchorku o hadech rozšířili rybáři, aby mohli spokojeně sedět za svými pruty.

Vedle ostrova Tajvan je totiž ještě další menší ostrůvek o rozloze 65×50 metrů, kterému se říká malý Tajvan, ale někteří tento ostrůvek nazývají Hadí. Takže nakonec jsem sám na pochybách, jak to vlastně s těmi názvy je – Tajvan alias Hadí anebo Tajvan a Hadí, anebo jen velký a malý Tajvan. Ať je to tak nebo onak, je to kus nádherné přírodní scenérie a z názvů dýchá exotika.

Nahlédneme-li však blíže do historie daného místa před naplněním přehrady, zjistíme, že ostrov byl jakýsi kopec skutečně nazývaný Einsiedelberg, o čemž svědčí články a fotografie uvedené na webu Kohoutí kříž.

K ostrovu je nejblíže z osady Hůrka, ovšem krásný výhled je z oblasti Černé v Pošumaví. Nad obcí, ve směru na Dolní Vltavici na vrcholu stoupání oproti kamenolomu, je skutečně nádherný výhled. Jezero je zde nejširší a dokonale se před námi rozprostírá, z horizontu vidíme jachetní přístav v Černé a mimo náš objekt – ostrov Tajvan – i  kus krásné Šumavy, hory Smrčina a Plechý.

Rovněž pěkná vyhlídka je i u infopointů nad chatovou osadou Radslav, kde si na názorné tabuli přečteme nejen stručné údaje o Šumavě a lipenské přehradě, ale na názorné mapce se seznámíme se všemi viditelnými vrcholy blízké Šumavy.

Ing. František Záhora

Foto Daniel Selucký