logo-krum-new

Všechno, co jste chtěli vědět o Krumlově, ale báli jste se zeptat.

Nejočekávanější akce roku je zpět. Návrat Slavností pětilisté růže bude velkolepý

O víkendu od 17. do 19. června se Český Krumlov vrátí do doby posledních pánů z Rožmberka. Po třech letech opět proběhnou Slavnosti pětilisté růže s příhodným tématem Návrat pětilisté růže. V rámci programu jsou připraveny historické průvody, rytířský turnaj, trhy, dobové hry a město bude plné pouličních umělců. Nově mohou návštěvníci v letošním roce využít zvýhodněného předprodeje vstupenek.

Slavnosti pětilisté růže Český Krumlov, pátek 22.6.2018

Velkolepý Návrat pětilisté růže. To bude 34. ročník Slavností pětilisté růže, díky kterým návštěvníci Krumlova mohou na jeden víkend v roce vycestovat do časů posledních pánů z Rožmberka, bratrů Viléma a Petra Voka. Město bude hostit herce, zpěváky, šermíře, kejklíře, fakíry a další umělce, kteří do města přijedou z různých koutů Evropy, třeba i ze Zakynthosu. Návštěvníci se mohou těšit na více jak 130 stánků s ukázkami historických řemesel a občerstvením, přes 700 účinkujících v historických průvodech a téměř 150 vystoupení a programů na deseti scénách v historickém centru, to vše navíc s jedinečnou atmosférou Českého Krumlova.

Návštěvníci slavností by si neměli nechat ujít hlavní akce, které budou k dispozici od pátečního odpoledne až do nedělního dopoledne. Jedná se zejména o historický trh na zámku a v Široké ulici, program v klášterech věnovaný zejména dětem, dobové vojenské ležení v Městském parku nebo historické průvody včetně toho ohňového. O sobotní půlnoci vypukne slavnostní ohňostroj na jižních terasách nad zámkem, kde budou na řece Vltavě k vidění i alegorické vory. Vynechat by návštěvníci neměli ani páteční zahájení a nedělní zakončení slavností, která proběhnou na náměstí Svornosti.

Z programu si každý vybere. „Do programu jsme zařadili to nejlepší z předešlých ročníků. Tedy zejména to, co si fanoušci slavností v průběhu let oblíbili a dobře znají. Obejít bychom se nemohli například bez tradičního rytířského turnaje, šermířských klání, průvodů, alegorických vorů na řece Vltavě a nejrůznějších kejklířů.  Jde především o návrat slavností tak, jak je známe. Město bude umělců opravdu plné a věříme, že díky nim se návštěvníci dokážou přenést zpět do dob renesance,“ sděluje ředitel Městského divadla a organizátor slavností Jan Vozábal.

Slavnosti pětilisté růže Český Krumlov, pátek 22.6.2018

Letošní 34. ročník sebou přinese celodenní program s koňmi v Pivovarských zahradách. Dříve byl program s koňmi pouze v rámci exhibicí nebo rytířských turnajů. Letos budou tyto dvě akce spojené, proto si milovníci koní přijdou zejména v sobotu na své. K vidění bude například čtverylka, tanečnice s koněm i ukázka sokolnictví na koni a celé to završí rytířský turnaj.

Městský park bude věnovaný řemeslům. V rámci připravených workshopů se návštěvníci dozví, jak se kuly meče nebo šily šaty v 16. století. Dále budou k vidění ukázky hiporehabilitace s koňmi i možnost projížďky. Městský park není součástí zpoplatněné zóny, proto ho všichni v termínu slavností mohou navštívit bez vstupenky.

Co se však v průběhu let nemění, je možnost vstupu zdarma pro návštěvníky v kostýmech. Ti si mohou kostým buď zapůjčit z fundusu městského divadla nebo přijít ve vlastním. Každý kostým jak ten divadla, tak ten vlastní musí být schválen hlavní kostymérkou. Vstup zdarma v kostýmu je také podmíněn účastí, alespoň v hlavním sobotním průvodu.

Během 30 let navštívilo Slavnosti pětilisté růže přes 520 tisíc návštěvníků. Každý ročník jich slavnosti přilákají téměř 20 tisíc. „Tento ročník bude specifický tím, že covidová doba mnohé změnila. Rádi bychom, aby se návštěvnost nelišila od minulých let a slavnosti navštívilo zhruba 20 tisíc lidí, ať už to budou obyvatelé Krumlova, okolní sousedé nebo nadšenci z daleka. Předpokládáme, že po tříleté odmlce si všichni fanoušci Slavností pětilisté růže přijedou 34. ročník slavností pořádně užít,“ dodává Jan Vozábal.

Vstupenky na slavnosti lze nově zakoupit v online předprodeji za zvýhodněnou cenu. Organizovaným skupinám, studentům a mládeži do 15 let je poskytnuta sleva. Vstupné v předprodeji za polovinu mají obyvatelé Krumlova. Předprodej vstupenek probíhá do 17. června. Letos již nebude možné zakoupit vstupenky na páteční a sobotní program zvlášť. Nedělní program je přístupný zdarma. Více informací o vstupném naleznete na www.slavnostipetilisteruze.eu/cz/vstupne-predprodej/.

Informace o vstupném

  • Dospělí:

předprodej osobně i online 350 Kč / 15 EUR

            na místě 500 Kč / 21 EUR

  • Organizované skupiny (pouze na objednávku):

předprodej (el. objednávka) 300 Kč / 13 EUR

na místě 400 Kč / 17 EUR

  • Studenti a mládež do 15 let

předprodej osobně i online 200 Kč / 9 EUR

            na místě 300 Kč / 13 EUR

  • Vstup zdarma:

            děti do 10 let

            návštěvníci v historických kostýmech (gotika, renesance, baroko)

            držitelé ZTP a ZTP/P

Pořadatelé

město Český Krumlov

Městské divadlo Český Krumlov o.p.s.

Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o.

Český Krumlov Region – destinační management

Hanička Pelzová – koordinátor trhu

Generálním partnerem je Budějovický Budvar, n.p.

Hlavními partnery jsou kudyznudy.cz – CzechTourism, FRONIUS Česká republika s.r.o., Schwan Cosmetics CR, s.r.o.

Partnerem je IRO stavební s.r.o.

Mediálními partnery jsou Českokrumlovský deník a Televize jižní Čechy.

Organizátoři děkují všem partnerům za podporu 34. ročníku Slavností pětilisté růže!

Podrobné informace o Slavnostech pětilisté růže naleznete na www.slavnostipetilisteruze.eu

nebo www.ckrumlov.info/cz/topakce-103-slavnosti-petiliste-ruze/.

INFORMACE PRO NOVINÁŘE

V případě vašeho zájmu navštívit slavnosti města a zpracovat následně výstupy pro vaše média, vás prosím o jmenovité nahlášení účasti na email: petra.nestavalova@ckrumlov.cz.

Na základě akreditace vám bude vystavena PRESS vstupenka, kterou si budete moci vyzvednout v Městském divadle Český Krumlov, a to od pátku 17. června 2022 od 10.00 hodin.

Slavnosti pětilisté růže Český Krumlov, pátek 22.6.2018