logo-krum-new

Všechno, co jste chtěli vědět o Krumlově, ale báli jste se zeptat.

Ředitelka KHS Kvetoslava Kotrbová: Musíme se připravit na to, že ještě týdny a týdny budou nové případy přibývat

Jaká je podle vás aktuální situace, co do vývoje šíření koronaviru, a lze už nyní předpokládát nějaké časové termíny pro uvolnění situace? Je stav horší nebo lepší?
Musíme se připravit na to, že ještě týdny a týdny budou nové případy přibývat. Jde o minimalizaci jejich dopadů. Pro mne je proto důležité, abychom všichni dělali co je v našich silách pro minimalizaci rizik přenosu infekce především ve vztahu k seniorům a osobám s primárním onemocněním a samozřejmě k jejich lékařům a pečovatelům. Tedy klíčové jsou režimy v domovech pro seniory, v institucích sociální péče a samozřejmě ve zdravotnických zařízeních všech typů. Další prioritou musí být zvyšování testování. Čím více testů, tím větší šance, že zachytíme pozitivní případy například u osob, kde probíhá onemocnění bezpříznakově. Když se podíváme na okolní státy, například sousední Bavorsko nebo Rakousko, vidíme, že bariérová opatření, která přijala naše vláda a většina našich spoluobčanů je přijala za své, mají jednoznačně svůj pozitivní význam.
Stále se ukazuje, že někteří lidé berou karanténu na lehkou váhu, viz mediální ohlasy na pohyb lidí v přírodě, na víkendové výlety, pohyb bez roušek atd. Na co byste veřejnost upozornila?
Víte, sebelepší technologie, sebevětší nasazení hygieniků, lékařů, hasičů, policistů, vojáků a tisíců dobrovolníků a dalších úctyhodných lidí, nezmohou nic s lidskou nezodpovědností a sobeckostí mezi námi. Vracela jsem se třeba o víkendu z práce a přímo v centru města potkáte skupinku bez roušek, protože pokuřovat a popíjet s rouškou se nedá. Hovořila jsem o tomto potenciálním problému dnes na krizovém štábu kraje a jako představitel orgánu ochrany veřejného zdraví v regionu jsem zcela jednoznačně pro restriktivní řešení tohoto typu bezohledného chování. Znovu opakuji, jak vděčná jsem našim spoluobčanům, kteří dodržují bariérová opatření, kteří pochopili závažnost situace a z nichž se bez přehánění přes noc stali epidemiologové, protože uvažují správně a vzali za své fakt, že významný kus vítězství máme každý z nás ve svých rukou, že cílem opatření není bezmyšlenkovité omezování, ale že jde o to, zabránit při kontaktu přenosu z jedné osoby na druhou. Proto choďte ven, udržujte se v kondici fyzické a hlavně psychické, ale tak, abyste neohrozili druhé. To se přeci dá…
Rozhovor vedl Jan Bohdal