logo-krum-new

Všechno, co jste chtěli vědět o Krumlově, ale báli jste se zeptat.

Školní výlety za vjezd do Českého Krumlova platit nebudou [TISKOVÁ ZPRÁVA]

Začátkem června se spouští systém nové organizace a zpoplatnění pro zájezdové autobusy, které přijíždí do Českého Krumlova. Na výlet sem míří také řada školních zájezdů, ty jsou však ze systému vyjmuty a vjezd budou mít zdarma.
Bus stop na Chvalšinské ulici je od 1.června 2019 jediné možné místo, kde mohou zájezdové autobusy v Českém Krumlově zastavovat za účelem výstupu a nástupu cestujících. Za vjezd a výjezd na bus stop zaplatí jeden autobus celkem 1250 korun. 
Český Krumlov je ale také často cílovým místem, kam míří školní výlety. Autobusy, které sem přiváží děti z blízkého okolí i z daleka budou mít vjezdy zdarma. „V rámci podpory místních kulturních institucí, které pořádají programy pro žáky mateřských a základních škol, jsme tyto vjezdy nechali bez poplatku,“ uvádí Petr Troják, ředitel Českokrumlovského rozvojového fondu. Autobusy se středoškoláky zaplatí sníženou sazbu celkem 750 korun.
Mimořádný bezplatný režim platí také pro autobusy, které vozí sportovní týmy na sportoviště v areálu na Chvalšinské ulici.
Kontrola systému
Hlavně v prvních měsících po zavedení nového systému odbavování autobusů se bude městská policie intenzivně věnovat tomu, aby řidiči, kteří nebudou mít přes rezervační systém zabezpečené výstupy a nástupy turistů na bus stopu, systém neobcházeli.
„Máme vytipovaná konkrétní místa a oblasti, kde by k vystupování mohlo docházet. Pokuta za tento přestupek může dosáhnout výše až 2 000 korun a ve správním řízení 2 500 korun,“ vysvětluje velitel českokrumlovské městské policie Jan Šítal.
Pokud se jedná o zájezdové autobusy ze zahraničí, ani ty se při případném porušení dopravních předpisů pokutě nevyhnou. „S Policí ČR byl dohodnut konkrétní postup, včetně vymáhání sankcí od zahraničních řidičů autobusů. Nezaplacením pokuty se vystavují pokutám ze strany Celní správy ČR, kde je sankce při následném vymáhání násobně vyšší než při zaplacení pokuty na místě,“ dodává Jan Šítal.
Z důvodu větší mobility strážníků uvažuje také vedení města a městské policie o pořízení několika elektrokol, nebo elektro koloběžek.
Více informací k systému organizace zájezdových autobusů je k dispozici na www.busparking.cz.