logo-krum-new

Všechno, co jste chtěli vědět o Krumlově, ale báli jste se zeptat.

Museum Fotoateliér Seidel přivítalo stotisícího návštěvníka [TISKOVÁ ZPRÁVA]

Stotisícího návštěvníka přivítalo českokrumlovské Museum Fotoateliér Seidel v úterý 26. března 2019 v 10 hodin. Těmito zákazníky fotoateliéru byla skupinka pěti dam z Městské knihovny v Kaplici, které si přijely v rámci akce „Březen – měsíc knihy (i u Seidelů)“ nechat zhotovit podobenku v historizujících kostýmech. Naštěstí nebylo třeba vybírat jediného šťastlivce, překvapené dámy se mezi sebou ochotně podělily o dary. „Je to milé překvapení, zpočátku jsme sice byly trochu zaskočené, ale máme radost a určitě se do musea budeme vracet,“uvedla vedoucí kaplické knihovny Jiřina Kostková. Na památku si odnesly knihu z edice Seidelova Šumava, monografii o fotoateliéru, kalendáře s Č. Krumlovem a dárkový poukaz na fotografování, který mohou využít při další návštěvě s rodinou či přáteli. Výjimečným dárkem byla i letošní novinka – kalendář na r. 2020 s vlastními snímky pořízenými během návštěvy v Seidelově fotoateliéru.
Do bývalé Seidelovy vily dnes najde cestu přibližně 10 – 12 tisíc návštěvníků ročně. O jejich spokojenosti svědčí kromě řady nadšených ohlasů i získání 1. místa v soutěži Travellers‘ Choice 2018, které uděluje cestovatelský server Tripadvisor na základě autentických hodnocení turistů z celého světa. Návštěvníci musea se „k Seidelům“ rádi vracejí i po deseti letech jeho provozu. Museum se proto snaží každoročně připravit řadu novinek, aby měli i tito stálí zákazníci Seidelova uměleckého závodu důvod k návratu. Tradiční květnovou foto-akci občerství téma pikniku, čemuž budou odpovídat i rekvizity a celková stylizace. V červnu se budou moci děti pochlubit na fotografiích svým vysvědčením, v září zase fotoateliér přivítá novopečené prvňáčky. Chybět nebudou ani každoroční foto-akce s nejrůznější tematikou, od romantického máje pod rozkvetlou třešňovou haluzí, přes podzimní svatováclavský karban u piva až po vánoční stromeček nebo sezónu zimních radovánek v prosinci. Velkou chystanou novinkou bude zařazení letního foto-víkendu, o kterém se návštěvníci včas dozvědí více. „Na léto chystáme oživení v podobě fotografování na plovárně, podobné té, jaká bývala nedaleko Seidelova ateliéru. Návštěvníci se mohou těšit na zbrusu nové pozadí i kostýmy. Více ale prozradíme teprve, až sluníčko dá tušit příchod letních měsíců,“prozradila vedoucí musea Zdena Mrázková.

Skvělým vánočním dárkem, na který se vyplatí myslet včas, je nově také kalendář 2020 na míru. Šest nebo dvanáct stránek mohou zdobit retro-snímky návštěvníků ze Seidelova ateliéru. Zájemcům doporučujeme poctivě chodit na víkendové foto-akce pro co nejpestřejší paletu kostýmů, rekvizit a témat. „Kdo chce potěšit pamětníky ve své rodině, může jim nechat vyrobit místopisný kalendář „na přání“ – s dávnými snímky z jejich města, vesnice či zamilovaného koutu Šumavy, které mu rádi pomůžeme vybrat ze Seidelovy fotobanky,“ potvrdil kurátor musea Petr Hudičák.
V přednáškovémcykluv roce 2019 se můžou návštěvníci opět těšit na oblíbeného Emila Kintzlaa jeho vyprávění o zmizelé Šumavě, na ředitele Schwarzenberskéhoplavebního kanálu Hynka Hladíka, na autora Toulek Šumavou Jaroslava Pulkrábka, který bude vyprávět o šumavských hřbitovech nebo na historika Pavla Zemana s povídáním o fotoateliéru Josefa Wolfa. Svou návštěvou nás poctí i spoluautor edice Seidelova Šumava Jindřich Špinars představením nejstarších knižních průvodců Šumavounebo Kateřina Červenková, která zavzpomíná na slavného Krumlováka, skladatele Petra Ebena aj. Nebudou chybět ani pravidelná úterní setkání s kurátorem musea Petrem Hudičákem, který bude vyprávět o šumavských továrnách na Seidelových snímcích, o Kletia Podkletí, o nejstarších fotografech Šumavy  dalších…

Celoroční provoz a s ním související údržba musea však přinášejí i vzrůstající náklady, na něž je po deseti letech provozu a sto tisících návštěvníků nutné reagovat i mírným navýšením cen vstupného. Od 1. dubna 2019 tedy za prohlídku musea zaplatí dospělí návštěvníci musea 120 Kč, studenti a senioři 80 Kč, děti 50 Kč a rodina 220 Kč. Cena interaktivních prohlídek pro žáky a studenty zůstává na 80 Kč/os., možný je i vstup s kartou CK CARD. Více na www.seidel.cz. Vstupné na přednášky je 50 Kč, pro pravidelné návštěvníky 30 Kč.
Museum vstoupí v červnu 2019 již do jedenáctého roku provozu. Jeho majitel – Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o. zakoupil v roce 2005 secesní vilu v Linecké ulici v Č. Krumlově od dědiců rodiny Seidelovy. Následně proběhla rozsáhlá a náročná rekonstrukce objektu a záchrana původního vybavení domu, autentické techniky z počátku 20. století a naprosto unikátního fotografického díla (dochovalo se přes sto tisíc negativů). Po třech letech od zahájení prací bylo v červnu 2008 otevřeno museum, které již v prvním roce po otevření získalo prestižní cenu Gloria Musaealisza muzejní počin roku.