logo-krum-new

Všechno, co jste chtěli vědět o Krumlově, ale báli jste se zeptat.

Podnikat během studia?

Reálně podnikat během středoškolského studia je opravdu možné, a sice na kaplické střední škole. Gymnázium, SOŠE a SOU, Kaplice se totiž od r. 2015 pravidelně zapojuje do moderního výukového programu JA Firma pod vedením nejstarší a největší vzdělávací organizace na světě – JUNIOR ACHIAVEMENT (JA), jejíž českou kancelář JA Czech založil v roce 1992 pan Tomáš J. Baťa.
Podstata programu JA Firma spočívá v tom, že studenti založí vlastní obchodní společnost, která funguje pod vedením učitele a konzultanta. JA Firma umožňuje účastníkům proniknout do problematiky fungování společnosti od jejího založení až po likvidaci. Jedná se o reálnou činnost, nikoliv fiktivní.
Na kaplické obchodní akademii realizujeme tento program ve 2. ročníku. Ovšem letošní 3.ročník se rozhodl jít do tohoto projektu ještě jednou. „Ve 3. ročníku jsme si mohli vybrat, zda chceme v rámci studia založit fiktivní firmu nebo JA Firmu, to znamená reálně podnikat. Vybrali jsme si reálné podnikání, protože jsme chtěli dosáhnout nějakého výdělku a taky nás to baví víc,“ odpověděla pohotově Patricie Gondeková. „Můžeme si totiž vydělat docela dost peněz, které použijeme na maturitní ples,“ přitakává Kristýna Soukalová. „Naše firma pracuje jako tým, každý z nás má v ní nějakou pozici – např. markentingový ředitel, výrobní ředitel, obchodní ředitel, finanční ředitel, personální ředitel – ale vzájemně si pomáháme, pokud to někdo potřebuje,“ dodává Milena Malláková. „Naše firma podniká v oblasti designu – šijeme ekologické látkové nákupní tašky, které ručně malujeme podle přání našich zákazníků. Naše škola je totiž i nositelem titulu Ekoškola, takže si všichni uvědomujeme, jak např. igelitové tašky zatěžují životní prostředí, no a tak jsme na jednom z brainstormingů dostali tento nápad,“ vysvětluje Kristýna s Patricií.
My, učitelé, máme velkou radost, že studenty firmy Catch a dream podnikání baví. Ještě se pochlubili, že své podnikání rozšířili o prodej lapačů snů, které také sami vyrábějí.
Tento výukový program ideálně spojuje teorii s praxí, vnáší do vzdělávání to, co na mnohých školách stále chybí – propojení výuky s reálným životem.
Program JA Firma umožňuje dále studentům na základě testu získat mezinárodní certifikát ESP, certifikát podnikatelských dovedností, který je podporován firmami, četnými vzdělávacími institucemi a Evropskou unií.
PhDr. Zdeňka Lovčí, ředitelka Gymnázia, SOŠE a SOU Kaplice