logo-krum-new

Všechno, co jste chtěli vědět o Krumlově, ale báli jste se zeptat.

Svatováclavské slavnosti lákají na třináctistupňový speciál, únikovou hru, blues i dechovku [TISKOVÁ ZPRÁVA]

Svátek sv. Václava si Český Krumlov tradičně připomíná podzimními slavnostmi, ke kterým se připojuje i Mezinárodní folklórní festival a letos také setkání partnerských měst. Na počest patrona sládků uvařil místní pivovar světlý třináctistupňový speciál, českokrumlovští kuchaři chystají vybrané speciality a návštěvníci se mohou těšit na třídenní rozmanitý program.
Začátek Svatováclavských slavností letos vychází přesně na sváteční den 28. září, veselí pak končí v neděli 30. září 2018.

„Státní svátek mají návštěvníci prožít v pospolitosti, v rodinách. Velkou část programu slavností proto tvoří prohlídky míst, kam se v průběhu roku jinak nedostanou, a které mohou společně navštívit,“ uvádí Jan Vozábal, ředitel Městského divadla Český Krumlov, které je organizátorem slavností.

Mezi letošní novinky patří originální úniková hra Alchymista, kterou vytvořil místní obyvatel. Návštěvníci se ocitnou zpět v roce 1590 za vlády Viléma z Rožmberka a pokusí se vyluštit sérii zábavných úkolů a hlavolamů, které jim pomohou uniknout z alchymistovy laboratoře.

Nejpodstatnější část slavností se bude odehrávat na náměstí Svornosti, na podiu tu v pátek vystoupí jihočeské kapely Spolektiv a Epydemye a večer legendární skupina Nerez se zpěvačkou Luciou Šoralovou.

Před několika lety obnovila svoji činnost ve městě Schwarzenberská granátnická garda, v pátek připravuje na gardeplacu (II. zámecké nádvoří) slavnostní ceremoniál vztyčování praporů a troubení fanfár ze zámecké věže.

„Garda rozšířila své řady, proto na náměstí Svornosti proběhne ceremonie, kdy novým granátníkům předám portepee – střapce na granátnických šavlích, které jsou symbolem granátníků v aktivní službě. Návštěvníci by si jistě neměli tuto slavnostní chvíli nechat ujít,“ uvádí starosta Dalibor Carda.

Se svatováclavskými slavnostmi je už po mnoho let spjat Mezinárodní folklórní festival, který pořádají soubory Jitřenka a Růže. Na několika místech v Českém Krumlově budou k vidění krátké ukázky účastníků nejen z Moravy, Čech, Slovenska, ale také souboru z Alžíru.

Milovníci zlatavého moku budou jistě potěšeni děním v Pivovarské zahradě, kde budou moci ochutnat piva z produkce Historického pivovaru, včetně novinky – třináctistupňového Svatováclavského světlého speciálu. K posezení v pivním stanu se budou hodit i vybrané lahůdky, které chystají českokrumlovští kuchaři.

V Pivovarské zahradě chystá pro nejmenší návštěvníky zábavné odpoledne Jednota. Hudební program vyjde vstříc milovníkům jak dechovky, pro ně zahraje Šumavanka, tak se blues-rockovým nadšencům, ty naladí Bryce´s blues a Fontanela.

V rámci Svatováclavských slavností se letos uskuteční také setkání partnerských měst Českého Krumlova: rakouského Vöcklabrucku, německého Hauzenbergu a Slovenj Gradce ze Slovinska. Skupiny mají na programu např. jednání o blackoutu, pro studenty jsou připravené workshopy z robotiky a fyziky, hasiči z jednotlivých měst se utkají v soutěži a sportovní týmy porovnají síly ve volejbalu. Muzikanti z partnerských měst vystoupí v rámci programu v Pivovarské zahradě.

Na pestrém programu Svatováclavských slavností jsou prohlídky města, kdy se dozvíte se o jeho historii, architektuře i legendách. Další vycházkový okruh vede Jižním meandrem Vltavy, zahrnuje Synagogu, domek Egona Schieleho, městský park a další místa. Po celé tři dny slavností se připojila i voroplavba Radka Šťovíčka, který pořádá pravidelné vyhlídkové plavby.

Místem, kde probíhá tradičně program v rámci všech městských slavností, se staly českokrumlovské kláštery. Připraven je jarmark a řemeslné dílny na Klášterním dvoře, dobroty ze švestek, divadýlko a historický kolotoč pro děti.

Ke slavnostem se připojuje mnoho spolků, partnerů, organizací, např. Regionální muzeum, které připravuje den lovců mamutů v Dobrkovické jeskyni, připravena je prohlídka Muzea vltavínů, Pohádkového domu, nebo podzemí grafitového dolu. Unikátní jsou také prohlídky kolektoru, které se konají jednou za rok. Pro návštěvu důlního díla pod historickým centrem platí přísná pravidla i omezená kapacita s nutností rezervace.

Svatováclavský večer řemesel slibuje nezaměnitelnou klášterní atmosféru v osvětlené Řemeslné uličce. S kovářem, brašnářem, hrnčířem, knihařem, nebo sklářkou si vyrobíte jedinečně výrobky.

Netradičním nočním zážitkem bude i Večer otevřených muzeí a galerií, kdy své brány otevře šest stánků kultury, např. Egon Schiele Art Centrum, zámecká konírna, nebo Museum Fotoateliér Seidel.

Na druhý ročník zve v sobotu i Den architektury, který nabídne komentovanou procházku a návštěvu Domů s pečovatelskou službou a Krajského ředitelství Policie ČR.

Náklady na Svatováclavské slavnosti činí 730 tisíc Kč, odhad návštěvnosti je 10 tisíc návštěvníků.

Vstupné na celý program slavností je zdarma, výjimky jsou uvedeny v kompletním programu Svatováclavských slavností, který je k dispozici na webových stránkách www.ckrumlov.info/svatovaclavskeslavnosti.

DOPRAVNÍ OMEZENÍ
• pátek 28. 9. 12.00 – 22.00 hodin
• neděle 30. 9. 9.00 – 17.00 hodin
UZÁVĚRA náměstí Svornosti, Panské ulice a Radniční ulice (odklonění dopravy z Horní ulice do Kostelní a z Radniční ulice do Dlouhé).

• sobota 29. 9. 9.00 – 22.00 hodin
UZÁVĚRA Horní ulice, náměstí Svornosti, Panské a Radniční ulice (odklonění dopravy od Městského divadla do Rooseveltovy ulice a z Radniční ulice do Dlouhé).

POŘADATELÉ
Město Český Krumlov
Městské divadlo Český Krumlov, o.p.s.
Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o.
Hanička Pelzová – koordinátorka trhu

GENERÁLNÍ PARTNER
Budějovický Budvar, národní podnik

HLAVNÍ PARTNER
ČEVAK a.s.
Jednota družstvo spotřebitelů v Kaplici
Schwan Cosmetics CR, s.r.o.

PARTNEŘI
Energo Český Krumlov s.r.o.
Historický pivovar Český Krumlov
CB Auto, a.s.
Kláštery Český Krumlov

MEDIÁLNÍ PARTNEŘI
Českokrumlovský deník
Českokrumlovská televize
Ozvěny z měst a obcí Českokrumlovska
Český rozhlas České Budějovice

POŘADATELÉ Mezinárodního folklórního festivalu
Dětský folklórní soubor Jitřenka
Folklórní soubor Růže

Mezinárodní folklórní festival se koná za podpory
Krajský úřad Jihočeského kraje, město Český Krumlov, Ministerstvo kultury ČR, Svaz klubů mládeže, Stabex, Cukrárna U Soudu

Záštitu nad Mezinárodním folklórním festivalem převzali
Senátor Tomáš Jirsa, poslanec Parlamentu ČR Jan Zahradník, starosta města Český Krumlov Dalibor Carda, poslanec Parlamentu ČR Karel Schwarzenberg