logo-krum-new

Všechno, co jste chtěli vědět o Krumlově, ale báli jste se zeptat.

O podporu z participativního rozpočtu je mezi Krumlováky zájem [TISKOVÁ ZPRÁVA]

Čtyři desítky námětů od občanů dorazily na českokrumlovskou radnici v rámci participativního rozpočtu, který město pořádá druhým rokem. Jde o projekt, kdy občané předkládají své návrhy pro zlepšení života v místě, kde žijí. Pokud v rámci hlasování získají potřebnou podporu sousedů, město jim na jejich plán poskytne vyčleněné finance z rozpočtu.

Ve druhém ročníku participativního rozpočtu se nejvíce objevují náměty na obnovu dětských hřišť nebo také v současné době velmi oblíbené a moderní zřízení venkovního fitness. Navrhovaná je také lávka přes Slupenecký potok. O sousedskou přízeň zabojují i další nápady, jako třeba zřízení knihobudky na sídlišti Špičák, nebo zbudování sauny u Hornobránského rybníka.

Od loňského ročníku přibyly také návrhy na komunitní aktivity, které upevňují sousedské vztahy. Podporu mohou získat zavedené sousedské akce jako je pálení čarodějnic, nebo podzimní pečení brambor.

„O prázdninách jsme se s předkladateli sešli a upřesnili si jejich záměry a představy. V současné době jednotlivé návrhy posuzují zaměstnanci městského úřadu z hlediska jejich realizovatelnosti a v září bychom měli mít finální seznam projektů, které půjdou do hlasování,“ uvádí místostarosta Josef Hermann.

Do konce října se radnice ještě jednou sejde s předkladateli, aby objasnila, které projekty se dostanou do hlasování a které nelze z participativního rozpočtu uskutečnit. Projekty musí hlavně splnit tří hlavní kritéria: musí být realizovatelné na městském majetku, v souladu s územním plánem a v rozsahu přidělených financí.

Pro druhý ročník participativního rozpočtu město vyhradilo tři čtvrtě milionu korun. Navíc padesátitisícový bonus získá oblast, kde se do hlasování o vítězné projekty zapojí procentuálně nejvíc obyvatel.

Po oznámení finálních projektů budou mít předkladatelé čas, aby „přesvědčili“ sousedy, proč by zrovna jejich nápad měl vyhrát. Hlasovat se bude v listopadu pomocí webové aplikace.

Více k projektu participativního rozpočtu na www.KrumlovSobe.cz .