logo-krum-new

Všechno, co jste chtěli vědět o Krumlově, ale báli jste se zeptat.

Ve veřejné sbírce na pomoc majitelce domu zasaženého požárem se vybralo tři sta čtyřicet tisíc korun [TISKOVÁ ZPRÁVA]

Pomoci majitelce domu, který v květnu zachvátil rozsáhlý požár, se rozhodlo mnoho krumlovských sousedů i dalších lidí z jiných měst. Do veřejné sbírky, kterou pořádalo město Český Krumlov, přispěli téměř tři sta čtyřiceti tisíci korunami. Dům se nachází v historickém centru a je chráněnou kulturní památkou, vybrané peníze tak majitelka použije na restaurátorské práce.

Lhostejný nebyl osud majitelky domu řadě lidí, kteří se zapojili do veřejné sbírky, jež pomůže zmírnit následky po zničujícím požáru, který dům zasáhl na začátku května. Město Český Krumlov na konto zaslalo padesát tisíc korun a celkem se ve veřejné sbírce vybralo
339 638 korun.

„Chtěla bych všem moc poděkovat. Do sbírky přispěli nejen Krumlováci, známí a sousedé, ale i lidé, které vůbec neznám, čehož si také nesmírně vážím,“ uvedla paní Hana Š. Dům v městské památkové rezervaci je kulturní památkou I. stupně, peníze tak půjdou na opravu cenných historických částí, např. stropů. „Z vybraných peněz zaplatíme restaurátorské práce, a pokud by ještě něco zbylo, tak je použijeme na zařízení bytu, ze kterého nám také nic nezůstalo,“ dodává paní Hana Š. Předběžně byla škoda na majetku vyčíslena na sedm milionů korun.

Majitelce pomohou nejen vybrané finance, ale řada dobrovolníků se zapojila do vyklízecích prací, restaurace pro ně poskytovaly jídlo, lidé přinášeli čisticí prostředky a další materiální pomoc. Město zajistilo kontejnery, úklidové nástroje a prostory pro uskladnění věcí, které nepohltily plameny.

„Děkuji všem, kteří ukázali, že mají srdce na pravém místě. Právě takové neštěstí prokázalo, že se umíme v těžkých chvílích semknout a navzájem si nezištně pomoci,“ uvedl starosta Dalibor Carda.

V současné době je dům provizorně zastřešen, pokračují vyklízecí práce a paní Hana Š. pomalu připravuje obnovu svého domova. Doufá, že se domů bude moci vrátit na jaře příštího roku.