logo-krum-new

Všechno, co jste chtěli vědět o Krumlově, ale báli jste se zeptat.

Slavnosti pětilisté růže připomenou padesáté výročí založení jejich tradice [TISKOVÁ ZPRÁVA]

Nadcházející víkend 22.–24. června 2018 patří v Českém Krumlově tradičním  Slavnostem pětilisté růže. Letošní 32. ročník připomene 50. výročí založení tradice slavností. Centrem budou procházet historické průvody a pro návštěvníky je připraveno dvě stě programů na deseti scénách po celém městě.
Letošní Slavnosti pětilisté růže se ponesou v duchu oslav 50. výročí založení jejich tradice v roce 1968. Vzpomínka bude patřit zakladateli tradice Antonínu Zwiefelhoferovi a jeho manželce Zdeně, členům Českokrumlovské scény a všem, kteří u zrodu tradice stáli.
Hlavní historický průvod městem bude pojat, obdobně jako při prvním ročníku, jako přehlídka panujících rodů na Krumlově a jejich významných představitelů. V průvodu tak budou prezentována všechna historická období od prvopočátku rodu Rožmberků do roku 1918, který připomene vznik republiky. K této příležitosti bude součástí průvodu mimo jiné i legenda Dělení růži, či skupina postav commedie dell´arte z Maškarního sálu zámku. V průběhu slavností projde městem pět průvodů, z toho dva ohňové.
Novinkou slavností je bojová aréna, kde bude probíhat výcvik, který zakončí zlehka pojatá bitva. Další neobvyklou podívanou bude drezura fríských koní, nebo ukázky dravých ptáků.
Historický program na deseti scénách v historickém centru města nabídne to nejlepší z historické hudby, divadla, šermu a tance nejenom období gotiky a renesance, součástí programu budou také kejklířská a ohňová vystoupení, dobové hry pro malé i velké návštěvníky, dobové trhy na zámku a ve městě a samozřejmě i nabídka historických pokrmů. V Pivovarských zahradách se bude péct sele, krocan a další dobroty pro mlsné jazýčky. Historické trhy se budou konat na náměstí Svornosti, I. zámeckém nádvoří, v Široké ulici a v Klášterním dvoře.
„V programu nemohou chybět komponované historické programy, představení živých šachů, alegorické vory na řece Vltavě, slavnostní ohňostroj nad zámkem Český Krumlov, ale objeví se zde i reminiscence z historie krumlovských slavností. Do programu se zapojují místní umělci a spolky, ze 100 účinkujících souborů je čtvrtina z Krumlova,“ uvádí ředitel Městského divadla a organizátor slavností Jan Vozábal. Vystoupí zde také tři zahraniční hosté z Německa, Itálie a USA.
Návštěvníci nemusí jen pasivně sledovat program, ale mohou se zapojit, například v Městském parku bude připraveno dobové vojenské ležení, které dovolí nahlédnout do historie a také se zúčastnit nejrůznějších aktivit.
„Věříme, že z bohatého programu návštěvníci vyberou a společně strávíme krásné slavnostní dny v hlavním městě rožmberského dominia a s hrdostí vzpomeneme na naše předky, kteří jsou již navždy a nerozlučně spjati z Českým Krumlovem,“ zve na slavnosti Jan Vozábal.
V minulém roce na slavnosti přijelo 26 776 návštěvníků a celkem od roku 1990 do 2017 navštívilo slavnosti 473 585 lidí. Pravděpodobně se letošní slavnosti dočkají půlmiliontého návštěvníka.
Vstupné organizátoři zachovávají stejné jako loni, vstupenka pro dospělého vyjde na 300 korun, zvýhodněné vstupné pro krumlovské občany zůstává na stokoruně. Rozpočet slavností činí 4,8 milionu korun.
Více informací k programu, mapu města s vyznačenými scénami a trasami průvodů naleznete na oficiálních stránkách akce www.slavnostipetilisteruze.eu. Na stránkách je možné také vyhledávat v programu konkrétního účinkujícího. Praktickou aplikací je i stránka www.slavnostipetilisteruze.eu/ted, kde se zobrazuje aktuální program.

Informace o vstupném
Jednodenní:
dospělí – páteční vstupné 200 Kč / 9 EUR
dospělí – sobotní vstupné 300 Kč / 13 EUR

Dvoudenní (permanentní):
dospělí – vstupné 300 Kč / 13 EUR
organizované skupiny, hromadné objednávky – vstupné 250 Kč / 11 EUR
studenti – vstupné 150 Kč / 7 EUR, pro držitele ISIC, ITIC karet
děti do 15 let – vstupné 75 Kč / 3 EUR

Vstup zdarma:
děti do 10 let
návštěvníci v historických kostýmech (gotika, renesance, baroko)
držitelé ZTP a ZTP/P

Pořadatelé
Město Český Krumlov
Městské divadlo Český Krumlov o.p.s.
Českokrumlovský rozvojový fond, spol. s r.o.
Hanička Pelzová – koordinátor trhu

Generálním partnerem je Budějovický Budvar, n.p.
Hlavními partnery jsou Česká centrála cestovního ruchu – CzechTourism, FRONIUS Česká republika s.r.o., Schwan Cosmetics CR, s.r.o.
Partnery jsou Historický pivovar Český Krumlov, IRO stavební s.r.o., Kámen a písek, spol. s r.o., Povltavská stavební společnost s.r.o., Státní hrad a zámek Český Krumlov, VIDOX s.r.o.
Mediálními partnery jsou Českokrumlovský deník, Českokrumlovská televize, Ozvěny z měst a obcí Českokrumlovska.
Organizátoři děkují všem partnerům za podporu 32. ročníku Slavností pětilisté růže!

Podrobné informace o Slavnostech pětilisté růže naleznete na www.slavnostipetilisteruze.eu
nebo www.ckrumlov.info/slavnosti