logo-krum-new

Všechno, co jste chtěli vědět o Krumlově, ale báli jste se zeptat.

Hrozící sesuv Barevné skály uzavře vodákům část Vltavy [TISKOVÁ ZPRÁVA]

Bezodkladný zásah vyžaduje část Barevné skály v Českém Krumlově, která hrozí odlomením. Kvůli nebezpečí sesuvu je uzavřena cesta pod masivem a nyní také část řeky Vltavy.

Za havarijní označil soudní znalec stav vrcholové partie Barevné skály, ve které se přes zimu rozšířila jedna ze spár. Hrozí odlomení až tisícitunového bloku, proto Lesy ČR rozhodly o uzavření nejen účelové komunikace vedoucí pod skálou, ale i části řeky Vltavy, kam by se masiv mohl zřítit.

Zákaz proplouvání pod skálou až do skončení sanačních prací by v krajním případě mohl trvat celou sezónu. „Budeme se snažit toto období maximálně zkrátit, ale dnes nelze předjímat, jak dlouho sanace potrvá,“ uvádí Radek Kordač z Lesní správy Český Krumlov.

Vodáci nebudou moci proplout Vltavu v úseku mezi Větřním a Novým Spolím. O tomto zákazu je budou informovat také vodácké kempy, půjčovny lodí i Povodí řeky Vltavy. Pokud pojedou z Vyššího Brodu, jejich cesta skončí ve Větřní a na řeku se mohou opět vrátit až na základně v Novém Spolí.

„Neprodleně také plotem ohradíme cestu pod skálou pro pěší a cyklisty, kterou jsme sice uzavřeli již v březnu, ale chodci a cyklisté opatření nerespektují,“ dodává Radek Kordač.

Lesy ČR ve spolupráci s geology a geotechniky aktuálně řeší, jakým způsobem a technikou budou přední čelo masivu odlamovat. Práce proběhnou na základě projektu pneumatickým způsobem, zatím se nepočítá s odstřelem.