logo-krum-new

Všechno, co jste chtěli vědět o Krumlově, ale báli jste se zeptat.

V Krumlově vzniká nová tradice, cestovatelský festival

Zdá se, že v Českém Krumlově vzniká nová tradice, cestovatelský festival. Nápad zapadá do našeho města, které je jedno z center cestovního ruchu České republiky. Za vznikem stojí českokrumlovské vydavatelství MCU. Nultý ročník se uskutečnil v neděli 4. března odpoledne v Jízdárně českokrumlovského zámku. Hosty byli cestovatelé Rudolf Švaříček, Jiří Kolbaba a Miloslav Stingl. Sál se podařilo naplnit za poměrně velmi krátkou dobu od vzniku této myšlenky. Množství fotografií na velkoplošném plátně k cestovatelství bez pochyb patří. O vznikající tradici Krumlováci hovořili s jednatelem vydavatelství MCU Martinem Hákem.

Z úvodní řeči to vypadá, že to s cestovatelským festivalem myslíte vážně. Příště tedy znovu a ve větším?

Letos to je opravdu jen testovací zahřívací kolo. Protože se s aktéry dnešní besedy osobně znám, domluvili jsme se na tom, že se jedná opravdu zatím o test. Ale zdá se, že potenciál a hlad pro podobných cestovatelských besedách tady bude (Martin Hák reagoval na plný sál posluchačů, pozn. red.). Zdá se, že se nám tady rodí nový projekt, který bychom dělali každý sudý rok. V lichém roce bychom vždy sháněli partnery a peníze a sudý rok bychom si tady v Krumlově pořádně zacestovali.

Festival neznamená, že to je jedna akce třeba tady na Jízdárně. Jaké rozměry by měl cestovatelský festival mít?

Co se týká rozměrů, neumím to zatím dobře odhadnout. Ale umím si představit, že karlovarský filmový festival byl také nejdříve menším festivalem a tam se to povedlo. Takže doufám, že se nám to také povede.
Mohla by to být cestovatelsko-etnografická expedice, která bude o dobrém jídle v restauracích, kde budeme jíst cizokrajná jídla, v čajovně budeme vařit fantastické čaje, v divadle se budou hrát hry jako třeba Dobytí severního polu, v kině nám poběží cestovatelské filmy, na Jízdárně poběží velké projekce a zároven se tu objeví nové fenomény, například youtubeři a prostě nové trendy. Večer pak mohou proběhnout třeba rockové koncerty. Prostě, že to bude tepat minimálně víkend, do budoucna třeba měsíc.

Letos se jedná se o nultý ročník. První by měl být příští rok nebo později?

Jak jsem řekl, po dvou letech, takže první ročník 2020. Co se týká termínu, můžeme říct, že cestovatelský festival najde své místo v březnu.

Je možné, že některý z letošních aktérů bude třeba pravidelným průvodcem?

Už víme konkrétní jména, se kterými pracujeme. Tak třeba Radek Jaroš, slavný horolezec a soused Rudy Švaříčka, „filmař žraloků“ Steve Lichtag, mořeplavec David Křížek, Dan Přibáň (trabantí výpravy Transtrabant, pozn. red.) nebo třeba youtuber Kovi. Samá známá jména. Budeme se snažit sestavit program tak, aby to mělo hlavu a patu a aby to lidi bavilo.

Připravil Jan Bohdal, redakce Krumlováci