Při rozhovorech, které Krumlováci vedou s občany a podnikateli ve městě, jsme se dostali také k tématu úbytku obyvatel města, nedostatku zaměstnanců a k nedostatečné nabídce ubytování pro zaměstnance. Pokud je bydlení v našem turisticky významném městě drahé, přestává být práce pro „nekrumlováky“ zajímavá, protože jim velkou část jejich výdělku „požírá“ doprava nebo drahé komerční ubytování, o kterém raději mnozí z nich alespoň v prvopočátku jejich působení ani nepřemýšlí. Turisté prahnou po vyšších standardech služeb, podnikatelé musí na tento fakt reagovat, a proto potřebují kvalifikovanou a loajální zaměstnaneckou strukturu, která roste společně s podnikem. Vhodná podpora bydlení zaměstnanců ze strany města by byla efektivní i z hlediska zvýšení počtu obyvatel, myslí si předseda Sdružení cestovního ruchu Český Krumlov Marek Šimon. „Usilovně o tom přemýšlím,“ říká. Město, podle vyjádření své mluvčí Petry Nestávalové, nemůže v této věci dělat téměř nic. „Nejen že to není sféra jeho působnosti, ale není to ani v jeho silách,“ říká mluvčí.
„Napadly nás například garsonky nebo rozdělené byty na několik pokojů, jako tzv. studentské bydlení. Protože už máme dostatek zkušeností s tím, že do města dokážeme dostat dostatek pracovních sil, a pokud se nám podaří, sehnat jim ubytování, tak ti lidé v Krumlově zůstanou, založí tu rodiny a stávají se Krumlováky,“ hovoří z vlastní zkušenosti zaměstnavatele Marek Šimon. Podle něj je startovní čárou právě levné ubytování pro to, aby se do města dostal adekvátně odborně připravený personál s takovým potenciálem, aby se z něj stali budoucí občané Českého Krumlova. Mohl by to být i dobrý námět do diskuse o úbytku trvalých obyvatel města. „Je to dvojí přínos: Seženeme kvalitní personál a zároveň bychom pomohli problému úbytku občanů,“ říká Šimon. Mluvčí města Petra Nestávalová však dodává: „S nedostatkem pracovníků se potýká v poslední době celá řada zaměstnavatelů. Český Krumlov není žádnou výjimkou a i samotné město a jeho organizace tento problém řeší. Na téma možné podpory ze strany města byly v minulém roce vedeny diskuze právě se zástupci Sdružení cestovního ruchu ČK, ale bez valného výsledku.“ Šimon připomněl, že jednání se zástupci města již proběhlo, ale pouze v základních obrysech. Místní zaměstnavatelé navrhli, že si volné ubytovací kapacity rozpronajímají mezi sebou, aby zodpovídali za své zaměstnance, například za pořádek v těchto lokalitách, a město tam s tím nemělo žádné problémy. Samozřejmě lze namítnout, že se podnikatelé snaží sehnat levné ubytování, aby ušetřili. Šimon však oponuje: „Problém je jiný a zásadní: My je vůbec nemáme kde ubytovat.“ A využívat komerční nájmy ve městě? Zaměstnanec by odvedl na takový pronájem i polovinu výdělku. To se Šimonovi nezdá jako dobré lákadlo pro nové zaměstnance. „My nemáme možnost najít levnější ubytování, o kterém jsem mluvil (viz studentské bydlení, pozn. red.). Řešením by bylo ubytování třeba ve stávajících budovách města, které by se třeba daly částečně přestavět. Město by takové prostory určitě našlo,“ myslí si Šimon. Nestávalová si to úplně nemyslí: „To málo, co by město mohlo v této věci nabídnout, je například nějaké vhodný městský pozemek, např. v areálu bývalých kasáren, pro výstavbu ubytovací kapacity pro zaměstnance, ale vše ostatní, tj výstavba a vlastní provoz takového kapacity, by muselo být záležitostí ryze privátní podnikatelské aktivity, například nějakého sdružení zaměstnavatelů, které nedostatek zaměstnanců nejvíce pálí a vyplatilo by se jim do takového záměru investovat.“
Je vidět, že se jedná o aktuální a možná před sezonou až akutní téma. Krumlováci se jím budou dále zabývat a samozřejmě je zajímá i názor svých čtenářů.
Máte zkušenosti s problematikou zaměstnanosti v Českém Krumlově?
Chcete se podělit o své vlastní zkušenosti či navrhnout řešení?
Pošlete nám svůj názor nebo nás kontaktujte na redakce@krumlovaci.cz.